Małe dzieci odkrywają świat, wkładając przedmioty do ust. Chociaż wiele takich przedmiotów jest stosunkowo nieszkodliwych, niektóre mogą powodować poważne obrażenia i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Specjaliści z Nationwide Children's Hospital w USA przeanalizowali dane pochodzące z National Electronic Injury Surveillance System (NEISS) dotyczące dzieci w wieku poniżej 6 lat, które w latach 1995-2015 trafiły na szpitalne oddziały ratunkowe z podejrzeniem połknięcia ciała obcego.

Problem najczęściej dotyczył dzieci w wieku od 1 do 3 lat (62 proc.). Najczęściej połykane były monety (62 proc.), następnie zabawki (10 proc.), biżuteria (7 proc.) i baterie (7 proc.). Sytuacja nieco ponad 10 proc. dzieci była na tyle poważna, że przyjęto je do szpitala.

Dramatyczny wzrost liczby obrażeń związanych z ciałami obcymi w ciągu 21 lat w połączeniu z liczbą i ciężkością obrażeń, jest powodem do niepokoju - powiedziała dr Danielle Orsagh-Yentis, główna autorka badania. Jak dodała, w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom potrzebne są ciągłe działania informacyjne i regulacyjne dotyczące produktów, a dane pokazują, że czujność, informowanie i regulacje są skuteczne.

Eksperci apelują do rodziców o bezpieczne przechowywanie małych przedmiotów, zwłaszcza guzikowych bateryjek, mocnych magnesów i monet (wysoko i poza zasięgiem wzroku), a w przypadku zabawek - stosowanie się do zaleceń dotyczących wieku. Jeśli zachodzi podejrzenie, że dziecko połknęło mały przedmiot, należy najpierw zadzwonić do pediatry, ale w przypadku połknięcia baterii guzikowej lub mocnego magnesu trzeba udać się jak najszybciej do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców?

Niepokojące jest z pewnością ślinienie się dziecka, fakt że nie może przełykać, jeść, wymiotuje albo krztusi się i ma duszności. To może sugerować obecność ciała obcego w drogach oddechowych lub przełyku.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia są baterie, które utkną w przełyku, albo przedmioty z ostrymi zakończeniami. W takich sytuacjach, konieczne jest pilne wykonanie gastroskopii.