564 tysiące osób pracuje we Włoszech w 183 tysiącach pizzerii - to najnowsze dane dotyczące branży związanej z najsłynniejszym na świecie włoskim wypiekiem. Pod względem liczby lokali absolutne wygrywa Rzym, gdzie mieści się 15,5 tys. pizzerii.

zdjęcie ilustracyjne / Bartłomiej Zborowski (PAP) /PAP

Przedstawione w Neapolu dane wskazują, że jedzona przez miliony ludzi pizza daje we Włoszech pracę setkom tysięcy osób. W sumie, uwzględniając pracowników pokrewnych branż, np. dostawców produktów, liczba ta wzrasta do prawie miliona.

Drugie miejsce po Wiecznym Mieście pod względem liczby pizzerii zajmuje Mediolan z prawie 10 tysiącami takich lokali. W Neapolu, który uważany jest za kolebkę najlepszej pizzy na świecie, serwuje się ją w 8200 miejscach.

Największą niespodzianką statystyk jest liczba pizzerii w przeliczeniu na mieszkańców. Okazało się, że pod tym względem prym wiedzie miasto Sassari na Sardynii, gdzie jeden lokal serwujący włoski wypiek przypada na 147 mieszkańców. Następne jest Grosseto w Toskanii (jedna tego typu restauracja na 166 rezydentów). Rzym jest dopiero na 22 miejscu (jeden lokal na 280 mieszkańców). Jeszcze dalej, na 81. pozycji jest Neapol - jedna pizzeria na 381 osób.

APA