Zgodnie z pomysłem władz dzielnicy, położona w śródmieściu w stolicy Chmielna ma stać się ulicą książek. Na bukinistów czeka osiem stoisk przy skwerku. Do otwarcia przygotowują się też księgarnie z literaturą psychologiczną, obcojęzyczną oraz książkami dla dzieci.

Osiem stoisk na ul. Chmielnej, przeznaczonych przez władze dzielnicy Śródmieście do sprzedaży książek, ma funkcjonować przez cały rok. Każde z miejsc liczy 1,5 mkw. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje oferty do Zarządu Terenów Publicznych.

Za kolejnych kilka tygodni w pobliżu skwerku pomiędzy Nowym Światem a ul. Szpitalną, na którym mają handlować bukiniści, otwarte zostaną także trzy księgarnie. Będzie można kupić w nich literaturę anglojęzyczną, książki dla dzieci i młodzieży oraz poświęcone psychologii - poinformowała rzeczniczka dzielnicy Śródmieście Urszula Majewska.

Władze dzielnicy Śródmieście chcą, aby ul. Chmielna zamieniła się w warszawskie centrum książki z kameralnymi księgarniami, antykwariatami i stoiskami bukinistów. Pomysłodawcy mają nadzieję, że obok księgarni powstaną też herbaciarnie i kwiaciarnie, dzięki którym ul. Chmielna stanie się miejscem klimatycznym, przyciągającym miłośników kultury i artystów.

Niższe czynsze dla księgarzy?

Handlarzy książkami mają zachęcić do sprzedaży przy tym śródmiejskim deptaku konkursy na najem lokali skierowane wyłącznie do antykwarystów i księgarzy. Władze dzielnicy liczą, że zawężenie oferty do sprzedawców książek ograniczy wysokość proponowanych czynszów. Jak podkreślają urzędnicy, do tej pory najemcy w lokalach na ul. Chmielnej często się

zmieniali. Licząc na to, że lokalizacja w centrum miasta przyniesie im zyski, przyszli najemcy najpierw proponowali wysokie stawki czynszu, by potem szybko zrezygnować z najmu.

W wielu europejskich miastach znanych z bogatej oferty kulturalnej istnieją miejsca związane z książkami. Do najsłynniejszych należą londyńska Charing Cross Road i paryskie bulwary nad Sekwaną. Przed II wojną światową ulicą książek w Warszawie była Świętokrzyska, wówczas znacznie węższa i mniej ruchliwa.

W tym roku zakończono remont skweru znajdującego się przy deptaku. Odnowiona została nawierzchnia z kostki kamiennej i klomb. Na murkach pojawiły się drewniane siedziska, skwer ma też być doświetlony dodatkowymi reflektorami. Projekt realizowany pod okiem konserwatora zabytków wybrali mieszkańcy ulicy w ramach konsultacji społecznych.