37. "Truskawkobranie" odbędzie się w nadchodzący weekend na Złotej Górze koło Brodnicy Górnej w powiecie kartuskim. To festyn prezentujący kulturę kaszubską, podczas którego sprzedawane (i zjadane) są tony truskawek.

Organizatorem "Truskawkobrania" jest Centrum Kultury "Kaszubski Dwór" w Kartuzach. Dyrektor Centrum, Aleksandra Maciborska-Pytka ocenia, że w ciągu dwóch dni imprezy odwiedza ją w ostatnich latach nawet ok. 80 tysięcy osób, głównie mieszkańców powiatów: kartuskiego i ościennych oraz mieszkańcy Trójmiasta.

Większość z ok. 50 stoisk podczas festynu zajmują plantatorzy i przetwórcy truskawek. Ale są też stoiska prezentujące dorobek kultury kaszubskiej, amatorskiej i profesjonalnej, w tym z kaszubskim rękodziełem ludowym.

Dla gości przygotowano również liczne występy artystyczne, zawody wędkarskie i takie atrakcje jak przejażdżki tramwajem konnym oraz konkursy np. na najlepsze ciasto truskawkowe, czy na największą truskawkę. Organizowany jest też konkurs na "truskawkową fraszkę". W tym roku otrzymaliśmy rekordową ilość fraszek a prace napłynęły z całego kraju - powiedziała Pytka. Konkurs będzie rozstrzygnięty w niedzielę.

W programie tegorocznego święta są występy m.in. zespołów folklorystycznych i rockowych a gwiazdą wieczoru na zakończenie festynu będzie Doda.

Święto "truskawkowego zagłębia"

"Truskawkobranie" organizowane jest od 1971 roku na Złotej Górze, w pobliżu punktu widokowego. To miejsce jest uważane za jedno z bardziej urokliwych zakątków na Kaszubach. W pobliżu jest jezioro Wielkie Brodno. Rejon uważany jest za "zagłębie truskawkowe".

Prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek, Piotr Ptach poinformował, że w woj. pomorskim jest coraz mniej plantatorów truskawki kaszubskiej; zmniejsza się też powierzchnia upraw tych owoców. Do Stowarzyszenia należy 138 plantatorów, 14 lat temu należało 225 rolników.

Najwięcej truskawki uprawia się w powiatach: kartuskim, kościerskim, wejherowskim i gdańskim.

Truskawka unijnie chroniona

Ze względu na warunki dojrzewania truskawkę kaszubską odróżnia od innych gatunków większa zawartość cukru w owocach. Ma na to wpływ specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, głównie występujące tu latem dobowe wahania temperatury - chłodne noce i upalne dnie.

Truskawka kaszubska jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej w 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Był to pierwszy w woj. pomorskim a 13. w kraju produkt, który spełniał unijne warunki.