Wyjątkowy żółty diament, oszlifowany w kształcie gruszki, będzie w przyszłym tygodniu gwiazdą aukcji biżuterii w Genewie - poinformował dom aukcyjny Sotheby's. Klejnot, nazywany Kroplą Słońca, został wyceniony na 11-15 mln dolarów.

Słoneczna Kropla jest największym, wyjątkowo rzadkim diamentem tego rodzaju: przy dużej czystości ma 110,3 karata i żywą, intensywną barwę.

Jedynie niewielki procent diamentów to kamienie o dużej czystości i nasyceniu barwy, a jeśli jednocześnie przekraczają 100 karatów - stają się rzadkością.

Z uwagi na wyjątkowość Słonecznej Kropli przez pierwszą połowę roku pokazywano ją w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Ponieważ diament został znaleziony w zeszłym roku w Afryce Południowej, nie ma historii związanej z poprzednimi właścicielami. Właśnie dlatego też, zdaniem szefa działu biżuterii w domu Sotheby's, Davida Bennetta, może oddziaływać na wyobraźnię - jako nietknięty kamień przez tysiąclecia spoczywający w ziemi - i niewykluczone, że przekroczy cenę szacunkową.

Na aukcję trafią również inne diamenty

Na aukcji domu Sotheby's w przyszły wtorek znajdzie się również wyjątkowa biżuteria historyczna, m.in. diamentowy garnitur sprezentowany przez sułtana Turcji Abd-ul-Hamida w 1874 roku żonie ostatniego kedywa Egiptu z okazji urodzin syna. Naszyjnik, brosza i para kolczyków mają ciekawą historię i mogą przynieść 10 mln dolarów.

Część diamentów i brylantów z kompletu mogła wchodzić w skład prezentu carycy Katarzyny I (żony Piotra I Wielkiego) dla sułtana Turcji Ahmeda III, by skłonić go do zawarcia z Rosją traktatu pruckiego (1711 r.) kończącego kampanię nad Prutem (jednym z warunków tego porozumienia było niewtrącanie się Rosji w wewnętrzne sprawy Polski).

Historyczne klejnoty ich przedostatni właściciel sprzedał na aukcji w 1963 roku.

W naszyjniku z kompletu w nienaruszonej oprawie z lat 70. XIX wieku, co tylko podnosi jego wartość, podziwiać można dobór kolorowych diamentów, od niebieskawoszarych, pomarańczowych, poprzez zielonkawożółte po zdecydowanie żółte - wyjaśnił specjalista domu aukcyjnego Olivier Wagner.

Pomimo globalnego kryzysu rynek superluksusowych towarów zachowuje stabilność - podkreślił Bennett. W zeszłym roku na aukcji w Sotheby's sprzedano najdroższy na świecie różowy diament - ponad 24-karatowy, kategorii "fancy vivid", za rekordową kwotę 45,4 mln dolarów.