Dla przeciętnego konsumenta odróżnienie w 100 proc. naturalnego kosmetyku od kosmetyku, który jedynie podaje się za naturalny, może być trudne. Wielu producentów wykorzystuje popularność słów „naturalny” i „ekologiczny”, nazywając tak swoje kosmetyki, a bazując na fakcie obecności w ich składzie zaledwie kilku naturalnych składników, czasem w śladowych ilościach.

W Europie brakuje regulacji prawnej dotyczącej definicji kosmetyku naturalnego. Produkty te muszą spełniać wszystkie wymogi stawiane kosmetykom przez Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy. Nadal trwają prace nad stworzeniem jednoznacznych, prawnie usankcjonowanych definicji zarówno kosmetyków naturalnych jak i organicznych.

Według opracowanych wytycznych za kosmetyk naturalny można uważać produkt otrzymany niemal wyłącznie ze składników pochodzenia naturalnego: roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego, uzyskanych przy użyciu metod fizycznych (np. tłoczenie, filtracja, suszenie). Jest to tzw. niskie przetwarzanie materiału roślinnego i ma na celu zachowanie jak największej ilości wartości odżywczych, pielęgnacyjnych.

Kosmetyki organiczne (nazywane też bio) są trudniejsze do zdefiniowania, według wytycznych organizacji certyfikujących kosmetyk organiczny w pierwszej kolejności musi spełniać standardy kosmetyku naturalnego i dodatkowo musi mieć ok. 90-95 proc. surowców z certyfikatem organiczności.

Ważny jest również proces produkcyjny, który powinien być przeprowadzony z poszanowaniem środowiska naturalnego, stosowanie surowców roślinnych z kontrolowanych upraw ekologicznych, przynajmniej 50 proc. wszystkich składników roślinnych i stosowanie ekologicznych opakowań (czyli biodegradowalne).

Kosmetyki eko i bio muszą posiadać certyfikat potwierdzający autentyczność ich ekologicznego składu. Wydają go np: ECOCERT - francuska organizacja kontroli i akredytacji produktów organicznych i ekologicznych, uznawana w ponad 80 krajach na całym świecie, BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen) - Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, wydający certyfikaty ekologiczne lekom, żywności i kosmetykom, SOIL ASSOCIATION - angielska organizacja certyfikująca ekologiczną żywność, rolnictwo i kosmetyki.

O tym, że kosmetyk jest naturalny nie świadczy jego cena, zapach lub informacja na etykiecie. Taką gwarancję daje tylko certyfikat jakości "kontrolowany kosmetyk naturalny i organiczny" wydany przez uznane jednostki certyfikujące.

Lista substancji, które pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w składzie kosmetyku naturalnego: olej mineralny i inne pochodne ropy naftowej: parafina, wazelina, silikony, substancje etoksylowane  (nazwy zaczynające sie od PEG), glikol propylenowy (propylene glycol), karbomery, barwniki syntetyczne, aromaty syntetyczne, konserwanty nieidentyczne z naturalnymi (np. parabeny), surowce pochodzące z roślin modyfikowanych genetycznie, substancje odzwierzęce pozyskiwane ze szkodą dla zwierząt.

Przede wszystkim należy jednak wiedzieć, że roślinne składniki działają wolniej niż te, zawarte w kosmetykach konwencjonalnych, nie znajdziemy tu wytworów biotechnologii, dlatego na efekty stosowania trzeba poczekać.

Uczulić czy podrażnić mogą zarówno kosmetyki naturalne jak i konwencjonalne. Najczęściej uczulają kompozycje zapachowe - w kosmetykach naturalnych to olejki eteryczne.

Z powodu niskiej zawartości konserwantów, kosmetyki ekologiczne są mniej trwałe od konwencjonalnych. Konserwanty naturalne-cukier, niektóre oleje, sól, olejki eteryczne.

I Ty możesz zrobić swój krem

Kosmetyki naturalne nie są tanie, ponieważ niektóre surowce są drogie i firmy wytwarzające takie kosmetyki muszą przestrzegać surowych zasad przez cały proces produkcji i za to też płacimy. Alternatywą jest przygotowanie kosmetyku naturalnego w domu.

Nie trzeba wcale być chemikiem czy farmaceutą, by stworzyć własny krem. Jak grzyby po deszczu powstają strony internetowe, na których można zamówić półprodukty, fiolki i specjalne miarki do domowego wyrobu masek, peelingów czy kremów.

Jak zrobić maseczkę rozświetlającą?

Składniki: 1,5 szklanki jogurtu naturalnego, 3-4 migdały, 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżeczka miodu, szczypta mielonej kurkumy.

Sposób przyrządzenia: W pierwszej kolejności mielimy migdały na drobny proszek, dodajemy jogurt, sok z cytryny, miód i kurkumę. Następnie dokładnie mieszamy wszystkie składniki aż maska uzyska jednolitą konsystencję. Przechowujemy ją w zamkniętym słoiczku w ciemnym miejscu i zużywamy w ciągu tygodnia.

Jak zrobić maseczkę nawilżającą?

Składniki: 3 plastry avocado, 5 g oleju migdałowego.

Krem przeciwstarzeniowy zalecany po 30 roku życia, zapewniający skórze gładkość i blask, chroni ją przed efektami przedwczesnego starzenia się. Bogactwo składników zapewnia skórze pełną ochronę, młodzieńczy wygląd oraz jędrność i blask - niezbędne dla skóry w tym wieku.

Dla uzyskania odpowiedniego efektu skorzystać musimy z drogocennych właściwości ekstraktu z zielonej herbaty, kwasu hialuronowego oraz wyciągu z prawoślazu lekarskiego. Całość dodatkowo wzbogacić ekologicznym olejem arganowym, drogocennym składnikiem stosowanym w preparatach przeciwstarzeniowych.

Zielona herbata, znana z dobroczynnych właściwości, ma działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i fotoochronne (przeciwdziała szkodliwym promieniom słonecznym). Ponadto redukuje powstawanie rumieni, a zawarte w niej polifenole chronią skórę przed zmniejszaniem ilości kolagenu w skórze właściwej, tym samym hamując proces starzenia.

Prawoślaz lekarski (Marshmallow - ECO) jest rośliną pochodzącą z ekologicznych upraw i posiadającą właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Prawoślaz zmiękcza skórę oraz chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i środowiska oraz przed podrażnieniami, a także ma zdolności regeneracyjne. Hamuje degradację kwasu hialuronowego, który jest jednym z głównych składników cementu międzykomórkowego naszej skóry.

Kwas hialuronowy zawarty w skórze jest jednym z jej najważniejszych składników. Wiążąc wodę w naskórku, zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz nadaje jej elastyczności i sprężystości. Ponadto utrzymuje wodę w organizmie oraz poziom płynu tkankowego zawartego w macierzy pozakomórkowej.

Połączenie tych składników działa regenerująco i wygładzająco, poprawia elastyczność, a także odbudowuje strukturę skóry. Wpływa korzystnie na zachowanie poziomu wody oraz jej regenerację, dając świeży, zdrowy i młodzieńczy wygląd.

Skład zestawu odpowiedniego do przygotowania 50 g kremu: Baza kremowa - 40 g, ekstrakt z zielonej herbaty - 1 g, ekstrakt z prawoślazu lekarskiego - 2 g, kwas hialuronowy - 2 g, olej arganowy - 2 g, pipeta jednorazowa, plastikowy słoik na krem. Dodatkowe elementy: woda lub hydrolat 3 ml.

Wykonanie kremu:

Do pojemnika z bazą kosmetyczną dodajemy odpowiednią ilość wody destylowanej (demineralizowanej) oraz olej, po czym całość mieszamy do połączenia się składników i uzyskania jednolitej masy.

Do otrzymanego kremu dodajemy pozostałe składniki: ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z prawoślazu oraz kwas hialuronowy. Składniki należy przelewać bardzo dokładnie, niemal do ostatniej kropli, nie pozostawiając ich w załączonych opakowaniach.

Następnie całość dokładnie wymieszać. Krem jest gotowy do użycia. Na koniec można dodać olejek eteryczny. Krem można przechowywać w temperaturze pokojowej do 25 st. C, ale zalecane jest w lodówce. Termin ważności: 6 miesięcy.

Kosmetolog Barbara Łoha