Po ośmiu miesiącach remontu w tym tygodniu ponownie będzie można zwiedzać mauzoleum Lenina. Budynkowi zagrażał m.in. grzyb i pleśń. Od 89 lat spoczywa tam założyciel ZSRR Włodzimierz Iljicz Lenin (1870-1924,). Mauzoleum zostało zamknięte w połowie września 2012 roku.

Tym razem jednak powodem zamknięcia mauzoleum nie była konserwacja mumii Lenina, ale uratowanie samego budynku stojącego w centrum Moskwy. Starsi mieszkańcy rosyjskiej stolicy pytani, czy konstrukcja z czerwonego marmuru i granitu powinna nadal pozostawać w śródmieściu Moskwy, odpowiadają często pytaniem: "A czy usunięto egipskich faraonów z ich piramid?".

Budynek zalewała woda, zapadł się również jego fundament. Robotnicy musieli wywiercić w mauzoleum 350 otworów, do których wprowadzono żelazne zbrojenia i zalano je cementem. Podczas II wojny światowej, zabalsamowane zwłoki Lenina zostały wywiezione na Syberię. Wódz opuścił Moskwę na 1 360 dni. 

Mauzoleum to ruina

Początkowo prace remontowe miały trwać tylko do 31 grudnia, ale eksperci uznali, że stan techniczny mauzoleum jest znacznie gorszy niż się spodziewano. Według przeprowadzonego ostatnio  sondażu 61 proc. Rosjan - o 5 proc. więcej niż przed rokiem - uważa, że Lenin powinien zostać pochowany na cmentarzu. 25 proc. pytanych jest  za pozostawieniem go tam, gdzie jest.

Prezydent Rosji, Władimir Putin, zapewnił, że Lenin pozostanie w mauzoleum do chwili, gdy większość Rosjan będzie temu przeciwna.