Lodowe trzęsienia ziemi to zdarzenia sejsmiczne spowodowane nagłym pękaniem zamarzniętej ziemi, gleby lub skały nasyconej wodą lub lodem. Jeśli pęknięcie jest wystarczająco duże, proces ten może powodować wibracje i grzmoty na powierzchni ziemi, a w konsekwencji nawet uszkadzać domy i łamać drzewa. Ice earthquake w ten weekend może nawiedzić Kanadę i północne stany USA - podaje portal nbcnews.com.

Lodowe trzęsienia ziemi wywoływane są przez gwałtowny spadek temperatury w krótkim czasie, gdy powietrze jest na poziomie zera lub poniżej zera. Zimne powietrze nagle zamraża wodę w gruncie, co z kolei doprowadza do wzrostu ciśnienia. W rezultacie gleba i skały pękają, co może powodować dudniący dźwięk i wstrząsy. 

Newralgiczne miejsca na ziemi

Zjawiska te nazywane fachowo kriosejsmiką szczególnie "upodobały" sobie wschodnie regiony Kanady oraz północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Tam bowiem notuje się największe dobowe wahania temperatury, a gleba składa się głównie z piasku i żwiru.

Lodowe trzesięnia ziemi zarejestrowano w ostatnich latach w Connecticut, Massachusetts, Maine, Vermont, Michigan, Wisconsin, Ohio, Indianie, Missouri i Tennessee. 

Badania z 2016 roku wykazały, że lodowe trzęsienia ziemi mogą być częstsze w ocieplającym się klimacie. Dzieje się tak, ponieważ w miarę jak zimy są coraz cieplejsze, gleba pozostaje dłużej rozmrożona, a w niej występuje większa przewaga wody w stanie ciekłym.

Powstające na skutek przechodzenia wody ze stanu ciekłego w stały - wstrząsy i fale sejsmiczne - są znacznie słabsze od tych generowanych przez zwyczajne trzęsienia ziemi, będące skutkiem uwalniania energii z naprężeń powstałych między skałami, przynajmniej kilometr pod powierzchnią ziemi.