Reklama

 • Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli Trzej Królowie?

  Niedziela, 6 stycznia 2013 (09:29)

  Dziś święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody święta Bożego Narodzenia.

  Zdjęcie

  /Michał Walczak /PAP
  /Michał Walczak /PAP

  Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem - miejsca narodzin Jezusa - przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary.

  Mędrców lub magów ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII wieku. Zaś od XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki.

  Nie ma zbyt wielu źródłowych dokumentów na temat personaliów Trzech Króli, natomiast więcej jest legend i spekulacji. Pobożność ludowa ze względu na ilość darów ustaliła, że było ich trzech. Dopiero jednak w tradycji VI w. zaczęto mówić o nich jako o królach, a zanim nazwano ich Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, upłynęło kolejnych 300 lat.

  Kacper przedstawiany jest najczęściej jako ofiarujący mirrę Afrykańczyk, Melchior - jako dający złoto Europejczyk, a Baltazar - jako król azjatycki przynoszący do żłóbka kadzidło.

  Trzej Królowie, a może dwunastu?

  Nie ma ostatecznej pewności co do tego, czy rzeczywiście istnieją relikwie Trzech Króli. Jak głosi legenda, przechowywano je początkowo w Konstantynopolu. W późniejszym okresie miały trafić do Mediolanu.

  Nie można z całą pewnością ustalić, z jakich krajów przybyli trzej królowie. Wschodem nazywano wówczas cały obszar położony za Jordanem, a więc Arabię, Mezopotamię i Persję. Większość autorów katolickich łączy ich z Persją. Nie jest też pewna liczba mędrców. Malowidła w katakumbach rzymskich przedstawiają ich dwóch, czterech i sześciu; u Syryjczyków i Ormian występuje ich aż 12. Przeważa jednak trzech, co wiąże się też z podaną w Ewangelii liczbą darów, jakie złożyli Jezusowi.

  Zwyczaje związane ze świętem

  Zdjęcie

  Litery C+M+B pochodzą z łacińskiego zdania: "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi ten dom" /Paweł Kula /PAP
  Litery C+M+B pochodzą z łacińskiego zdania: "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi ten dom"
  /Paweł Kula /PAP

  Na Trzech Króli od przełomu XV i XVI wieku poświęca się złoto i kadzidło. Poświęcenie kredy wprowadzono w XVIII wieku. W XVII wieku król Jan Kazimierz składał tego dnia na ołtarzu jako ofiarę wszystkie monety bite w poprzednim roku. Święconym złotem dotykano szyi, by uchronić od choroby. Kadzidłem okadzano domy, także obory z chorymi zwierzętami.

  Litery: K+M+B, które - zgodnie z tradycją - pisze się tego dnia poświęconą kredą na drzwiach domów, nie odnoszą się, wbrew obiegowej opinii, do imion legendarnych trzech króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, lecz pochodzą od pierwszych liter - C+M+B - łacińskiego zdania: "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi ten dom" lub "Christus Multorum Benefactor" ("Chrystus Dobroczyńcą Wielu"). W święto Trzech Króli rozpowszechniony był zwyczaj obdarowywania dzieci podarunkami. Stąd święto to nazywano szczodrym dniem.

  Zgodnie z tradycją, księża w tym dniu zaczynali obchód kolędowy. Zwyczaj ten był znany jeszcze w średniowieczu - księża, wizytując parafian, przepytywali z religii, nawracali grzeszników na drogę cnoty, zbierali datki na Kościół. Tego dnia święcono także pierścionki, medaliki, złote monety, które później wręczano dzieciom opuszczającym dom.

  Kultywowany do dziś jest też świecki zwyczaj przepowiadania pogody w rozpoczynającym się roku na podstawie aury panującej w ciągu 12 dni dzielących Boże Narodzenie od Trzech Króli. Owe 12 dni symbolizuje 12 miesięcy nowego roku.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Ciekawostki

Skomentuj artykuł: Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli Trzej Królowie?

Wasze komentarze (10)

Dodaj komentarz
frajka

~frajka -

"...przybyli ze Wschodu mędrcy...Mędrców lub magów ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami..." - oto tekst z powyższego artykułu droga Samanto7890! I z całym szacunkiem, ale nigdzie nie ma tu słów Boga. Są tylko słowa ludzkie. Nikt tutaj nie podważa istnienia Boga, ani życia Jezusa, ale nie zachowujmy się jak dewoci, co już mają całkowicie gdzieś naukowców i historyków. Być może i oni natchnieni są przez Boga...

Samanta7890~

~Samanta7890~ -

~Baltazar , żal mi Cię. Oni byli Królami ! A poza tym , to tak , jakbyś nie wierzył/a w Słowa Boga , tylko... NAUKOWCÓW ?!? No , BŁAGAM . Zgadzam się z powyższym tekstem.

Baltazar

~Baltazar -

Najnowsze badania naukowców dowodzą,że trzej królowie nie byli królami,a astronomami,którzy obserwowali kometę,ale obciach ha,ha !

adi129

~adi129 -

jak przeczytacie stary i nowy testament to sie dowiecie kim byli trzej królowie samo to przedstawiciel danego kontynetu to astronom bzdura zawsze wcisną dobry kit by zaszkodzić kosciołowi tusk też wam obiecał a teraz wam powie że jest prorokiem haha i uwierzycie wykształcenie nie idzie w parze z tym co sie naprawdę chce wiedzieć

mity

~mity -

Same mity. Im ludzie bardziej wykształceni, tym bardziej rozumni, a to nie jest na rękę władzom religijnym, a palenie na stosach na obecną chwilę nie wchodzi w grę.