Piątek trzynastego w ciągu roku przypada co najmniej raz i maksymalnie trzy razy. Ta druga możliwość dotyczy roku 2015. Kolejna taka data w kalendarzu pojawi się w listopadzie. Czy wy boicie się piątku trzynastego?

Skąd wzięły się przesądy związane z pechem, który - podobno - spotyka nas właśnie w piątek trzynastego? Jedna z historii mówi o tym, że historia tej daty bierze się stąd, że właśnie w piątek trzynastego (13 października 1307 roku) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV o herezję i bałwochwalstwo. 

Inna, nieco mniej popularna, historia tłumaczy, że tego dnia Ewa podała Adamowi jabłko. Jednak przeciwko tej tezie świadczy fakt, że w czasach Adama i Ewy kalendarz składał się tylko z siedmiu dni. 

Paraskewidekatriafobia, czyli strach przed piątkiem trzynastego

Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z połączenia trzech słów: greckiego "paraskevi" (piątek), "dekatreis", co oznacza "trzynasty". "Fobia" zaś to po grecku "strach". Lęk przed liczbą 13 też ma swoją nazwę - to triskaidekafobia

Miesiąc temu, w lutym, też mieliśmy piątek trzynastego. Wtedy przysyłaliście nam swoje pozytywne historie, które wydarzyły się właśnie tego dnia. Było ich naprawdę sporo!

TU ZNAJDZIESZ POZYTYWNE HISTORIE SŁUCHACZY RMF FM, KTÓRE WYDARZYŁY SIĘ W PIĄTEK TRZYNASTEGO

(md)