Państwowe Wydawnictwo naukowe po raz czwarty rozstrzygnęło plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. W tym roku wygrała „alternatywka”. Na podium są także słowa: „jesieniara” i „eluwina”.

"Alternatywka", "jesieniara" i "eluwina" to słowa, które znalazły się na podium czwartej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN.  Jak informuje wydawnictwo, dzięki formularzowi na stronie internetowej, wpłynęło w tym roku ponad 41 tysięcy zgłoszeń.

"Alternatywka" to dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach.

Słowo może być uznane za odpowiednik angielskiego "alternative girl". Chodzi o osobę ubierającą się w specyficzny, ekstrawagancki sposób. Zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu - mówi Marek Łaziński z UW, jeden z członków kapituły plebiscytu.

Antonimem dla "alternatywki" to "konserwatywka". Męskim odpowiednikiem jest: "alternatywek" oraz "alternator".

Kim jest "jesieniara"?

"Jesieniara" to kobieta lubiąca jesień. Swoje upodobanie tej pory roku manifestuje przez zachowania, ubrania, a nawet dzięki "typowo jesiennym" napojom.

Jak czytamy w definicji, typowa "jesieniara" cieszy się z parków pełnych pożółkłych liści, ubiera grube szale, wełniane rękawiczki i spędza wieczory pod kocem z książką lub gorącym kakao. Często dzieli się przyjemnością ze spędzenia czasu w ten sposób za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Eluwina!

Słowo "eluwina" powstało z przekształcenia słowa halo/elo i pełni funkcję powitania, tak samo jak siema i cześć.

Jak zauważa Onet.pl, jego propagatorem wśród młodzieży stał się artysta Kacper Blonsky, który nagrał piosenkę o takim tytule.

Młodzieżowe Słowo Roku wybrane po raz czwarty

W kapitule plebiscytu znaleźli się: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).

Jak czytamy na stronie PWN, młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Kapituła docenia istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Plebiscyt został rozstrzygnięty po raz czwarty. W poprzednich latach wygrały słowa: 2016 - sztos, 2017 - XD, 2018 - dzban.