Skóra dłoni jest bardzo delikatna, a przez to, zwłaszcza zimą narażona na odwodnienie, odmrożenie i pękanie. Niskie temperatury powodują, że dłonie stają się suche i zaczerwienione, dlatego, w tym czasie warto poświęcić im więcej czasu na pielęgnację. Jeśli szybko wdrożymy ich "program naprawczy", to skóra w tym miejscu dłużej utrzyma swoją dobrą kondycję.

Pielęgnacja dłoni zimą jest dość skomplikowana i pracochłonna. W tym czasie różnice temperatur są bardzo duże, a skóra dłoni jest narażona nie tylko na mróz i wiatr, ale też na wysuszające działanie ogrzewania. Wskutek tych niekorzystnych czynników dłonie są podrażnione, przesuszone, bardzo często odczuwamy uczucie "ściągnięcia". Wszystko dlatego, że niewielka liczba gruczołów łojowych sprawia, że tłuszczowy płaszcz ochronny na skórze rąk jest bardzo delikatny, a dodatkowo znika on po każdym ich umyciu. Aby się odbudował, potrzeba nawet kilku godzin. Od czego zacząć pielęgnację? O to rady ekspertów na portalu TheHealthy.com

Koniecznie noś rękawiczki

Jeśli jest wystarczająco zimno, aby założyć czapkę, to nie powinniśmy wtedy zapominać również o ochronie dłoni. W czasie niskich temperatur, należy koniecznie zakładać rękawiczki. Warto zainwestować w takie, które będą skutecznie zabezpieczały przed zimnem, wiatrem i będą utrzymywać ciepło. 

W zależności od sytuacji, najlepiej dysponować kilkoma parami. Inne założymy do zabaw na śniegu, odśnieżania samochodu, czy chodników, bo wtedy powinny to być rękawiczki wodoodporne. Podczas zmywania naczyń lub sprzątania przez cały rok należy nosić gumowe rękawiczki, ale jest to szczególnie ważne zimą - mówi dr Francesca Fusco, dermatolog, adiunkt na Wydziale Dermatologii Mount Sinai w Nowym Jorku.

Jak najczęściej nawilżaj

Dr Francesca Fusco zachęca do noszenia przy sobie tubki kremu nawilżającego. Możemy go także zostawić w kilku miejscach, m.in. w szufladzie biurka, na blacie kuchennym, szafce nocnej, czy torebce. Powtarzanie czynności nawilżania zdecydowanie poprawia kondycję skóry rąk, dając jej miękkość i aksamitną strukturę w dotyku. 

Zimą należy przede wszystkim postawić na dobry, odżywczy krem. Taki kosmetyk powinien przede wszystkim hamować odparowywanie wody z zewnętrznych warstw naskórka, być bogaty w szereg witamin, minerałów i składników odżywczych, tworzyć warstwę ochronną na naszych dłoniach. Najlepsze będą te kremy, w których składzie zawarte są: masło kakaowe, shea, olej kokosowy, wyciąg z oliwy z oliwek, które pomagają zachować wilgoć i przywracają elastyczność skóry

Koniecznie pomyśl też o stosowaniu kremów złuszczających martwy naskórek na dłoniach. Takie działanie pozwoli na lepszą penetrację kremu nawilżającego - wyjaśnia dr Fusco. 

Taki peeling można wykonać samemu, a wystarczy tylko odrobina oleju kokosowego i cukru. Te składniki zmieszaj ze sobą, a następnie wmasuj w dłonie okrężnymi ruchami. Możesz również użyć swojego ulubionego peelingu do twarzy - dodała dermatolog. 

Oszczędnie używaj środka do dezynfekcji rąk

Nadużywanie środków do dezynfekcji rąk może szybko wysuszyć ręce. Zaraz po jego użyciu należy nawilżyć ręce, tak, aby niekorzystne działanie substancji nie trwało długo. Stosowanie na skórę rąk detergentów, czy płynów dezynfekujących może także zaostrzyć przebieg istniejących chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca. 

Nie ma przyjaznego dla skóry preparatu dezynfekującego, ponieważ wszystkie zawierają alkohol, który wysusza skórę. 

Częste mycie i dezynfekowanie rąk może powodować wysuszanie i łuszczenie się skóry. W cięższych przypadkach występuje stan zapalny skóry, świąd, a nawet pękanie i krwawienie, oraz związany z tym ból. Mogą również pojawić się małe pęcherzyki wypełnione płynem, a także obrzęk i stan zapalny paznokci.

Suszarki groźne nie tylko dla rąk

Jeśli masz do wyboru automatyczną suszarkę z gorącym powietrzem lub ręcznik papierowy, wybierz to drugie. Według dr Fusco, gorący podmuch z tego urządzenia może jeszcze bardziej wysuszyć skórę

Należy pamiętać również o tym, że instalowanie suszarek do rąk w szpitalach znacznie zwiększa ryzyko poważnych zakażeń bakteryjnych u pacjentów, pracowników i odwiedzających - ostrzegają brytyjscy naukowcy na łamach "Journal of Hospital Infection". Te urządzenia tak naprawdę roznoszą bakterie z powierzchni często niedomytych dłoni użytkowników. Bakterie te osiadają na pobliskich powierzchniach, które dotykamy.

Nie zaniedbuj skórek

Twoje skórki i paznokcie są tak samo wrażliwe na surową, zimową pogodę, jak reszta skóry na Twoich dłoniach. Dlatego powinno się usuwać skórki i stosować do nich różnego rodzaju balsamy. Najbardziej skuteczne to te, które zawierają wyciąg z białej herbaty i ogórków. Taki krem zastosuj przed snem sam lub użyj do tego cienkich, bawełnianych rękawiczek. To z pewnością jeszcze lepiej zregeneruje, odżywi i zmiękczy skórę na dłoniach - mówi dr Fusco.

Warto pamiętać o tych wszystkich czynnościach i dodatkowo znaleźć czas na relaksujący masaż dłoni. Pobudzi on cyrkulację krwi, dzięki czemu skóra nabierze elastyczności, a dłoń będzie lepiej odżywiona i wybarwiona.