Rozpoznanie choroby skóry jest ważnym elementem dla lekarza, aby podjąć właściwe leczenie. Niezwykle ważne jest przeprowadzenie badania histopatologicznego zmian skórnych, aby wyeliminować ewentualne zmiany, np. nowotworowe. Kiedy należy wykonać takie badanie i jak ono wygląda? Wyjaśnia chirurg Małgorzata Makowska

Kiedy należy wykonać badanie?

Najczęstszym powodem wykonywania badania histopatologicznego skóry jest pogłębienie diagnostyki, w szczególności, kiedy inne przeprowadzone badania, np. ultrasonografia, nie wykazały żadnych zmian. Lekarz, który podejrzewa, że taka zmiana skórna jednak istnieje, może zlecić dokładniejszą analizę w postaci wspomnianego badania histopatologicznego.

Nie wykonanie takiego rodzaju analizy, w przypadku, gdy istnieje zagrożenie groźnej choroby, może skutkować poważnymi problemami. W konsekwencji może do doprowadzić do rozwoju choroby i trudności z jej wyleczeniem. Dzięki badaniu histopatologicznemu można z łatwością, za pomocą mikroskopu, rozpoznać między innymi zmiany zapalne wraz z ich stopniem i rodzajem, a także wszelkie zmiany nowotworowe, niewidoczne gołym okiem.

Jak wygląda badanie histopatologiczne?

Badanie to polega na biopsji fragmentu skóry. Należy pobrać wycinek tkanki, która stanowi zagrożenie, wraz z minimalnym fragmentem zdrowej skóry. Wykonuje się tę czynność przy podaniu miejscowego znieczulenia. Pobrana tkanka zostaje utrwalona w roztworze formaliny, a następnie poddana specjalistycznej obróbce histopatologicznej.

Fragment skóry zostanie oceniony pod bardzo dokładnym mikroskopem, w celu upewnienia się, czy podejrzenie o zmianach jest słuszne i czy stanowi zagrożenie dla pacjenta. Trwa to od kilku do kilkunastu dni, aby otrzymać ostateczny wynik. Jeśli jest to zmiana nowotworowa, lekarz może bez zwłoki wdrożyć, np. odpowiednie leczenie chirurgiczne. Wszystko zależy od stopnia rozwinięcia danej choroby do czasu pobrania tkanki.

Dzięki takiemu badaniu można z powodzeniem i całkowicie bezpiecznie usunąć w całości zmianę na skórze pacjenta. W przypadku podejrzenia poważnego rozwoju choroby, nie należy czekać z wykonaniem badania histopatologicznego. Im wcześniej zostanie zrobione, tym szybciej można zacząć leczenie.

Opracowanie: