Palenie papierosów i uprawianie seksu oralnego z wieloma partnerami może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Chodzi zwłaszcza o nowotwory szyi i przełyku.

Dokładnie chodzi o wirus brodawczaka ludzkiego, który może się przyczynić do rozwoju nowotworu. Wirus przenosi się przez stosunki płciowe. Można się nim zarazić też przez styczność rąk z narządami płciowymi. Jest też możliwość przeniesienia wirusa przez bliskie kontakty nieseksualne, np. podczas wspólnej kąpieli noworodka z zakażonym dorosłym. Każdy kto kiedykolwiek miał kontakt seksualny jest narażony na zarażenie HPV.

Zakażenie nie zawsze musi dawać wyraźne objawy. Większość zakażonych nie wie, że jest nosicielami wirusa. Przez to mogą nieświadomie rozprzestrzeniać chorobę. U większości nosicieli zakażenie mija po jakimś czasie. Istnieje ponad 100 odmian tego wirusa. Może się on objawiać na różne sposoby.

Jak pokazało najnowsze badanie opublikowane w "Annals of Oncology" ryzyko zachorowania jest mniejsze wśród pań, które nie paliły i w swoim życiu miały mniej niż pięciu partnerów seksualnych.

Naukowcy dodatkowo zaznaczyli, że kobiety, które miały jednego partnera seksualnego, najrzadziej chorowały na zakażenia jamy ustnej, takie jak wirus HPV. Ryzyko zachorowania wzrastało razem z większą liczbą partnerów seksualnych.

Wśród mężczyzn najmniej narażeni byli ci, którzy nie uprawiali seksu oralnego i mieli jedną partnerkę. Tak jak w przypadku pań, ryzyko wzrastało razem z większą ilością partnerek. Przy pięciu, ryzyko zakażeniem HPV było już 15 procentowe. Dodatkowo ryzyko zachorowania było większe, jeżeli ci mężczyźni palili papierosy.

Badania zostały oparte na danych pochodzących od 13 tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych. Badacze przeanalizowali przypadki raka przełyku w USA, aby określić co sprawia, że jest zwiększone ryzyko na zarażenie się wirusem HPV.

źródło: thehealthsite.com
(ag)