Dolegliwości bólowe brzucha i nadbrzusza mogą sugerować chorobę wrzodową. Może ją wywołać stres czy stosowane leki. Jak ją wykryć i co robić, by wrzody już nie powróciły - wyjaśnia w rozmowie z dziennikarką RMF FM Ewą Kwaśny gastrolog dr Sławomir Krzemiński.

Najczęstsze przyczyny choroby wrzodowej żołądka, czyli uszkodzeń błony śluzowej żołądka) to:

  • zażywane leki, 
  • stres,
  • infekcja helicobacter pylori. 

Posiłki nie zawsze potęgują dolegliwości

Choroba wrzodowa najczęściej przebiega z bólem nadbrzusza i śródbrzusza - są to miejsca, gdzie znajduje się żołądek i dwunastnica. Zwykle jest to ból nasilający się po posiłku lub w stresujących sytuacjach. 

Ból, który pojawia się tuż po jedzeniu sugeruje, że przyczyna dolegliwości tkwi w żołądku. Kwasy solne podrażniają i uszkadzają wtedy błonę śluzową żołądka. Pacjenci często unikają przyjmowania posiłków, co może prowadzić do spadku wagi ciała, gdyż spożywane pokarmy nasilają wydzielanie soków żołądkowych, a tym samym odczuwane dolegliwości. 

Z kolei choroba wrzodowa dwunastnicy dotyczy sytuacji, gdzie najczęściej posiłki powodują zmniejszenie dolegliwości. 

POSŁUCHAJ ROZMOWY EWY KWAŚNY Z GASTROLOGIEM SŁAWOMIREM KRZEMIŃSKIM

Na czym polega diagnoza choroby wrzodowej?

Choroba wrzodowa wymaga potwierdzenia badaniem - gastroskopią. Tylko za jej pomocą możemy ocenić, czy dolegliwości są związane z uszkodzeniem błony śluzowej żołądka. 

W trakcie takiego badania, obowiązkiem lekarza jest sprawdzenie, czy nie występuje infekcja helicobacter pylori, którą należy zwalczyć. Wówczas pacjenci wracają do zdrowia. 

Helicobacter pylori jest to bakteria, która bytuje wyłącznie w błonie śluzowej żołądka i podejrzewa się, że zakażenie następuje droga pokarmową. 

Na podstawie objawów - np. niestrawności - możemy jedynie podejrzewać chorobę wrzodową, ale rozpoznać ją można tylko za pomocą gastroskopii. 

Co robić, by wrzody nie powróciły?

Jeśli pochodzenie choroby wrzodowej jest bakteryjne, wówczas usunięcie infekcji (helicobacter pylori) spowoduje regenerację błony śluzowej, która nie będzie narażona na czynniki drażniące i wrzody nie powinny powrócić. 

Ponadto, nadużywanie leków (m.in. przeciwbólowych) może miejscowo uszkodzić błonę śluzową i dopóki nie stworzymy warunków, żeby się zagoiła, nie zastosujemy odpowiedniego leczenia to ryzyko pogłębiających się uszkodzeń znacznie wzrośnie. 

Ważna jest tzw. dieta przeciwwrzodowa, która - po przejściu choroby - ma poprawić kondycję błony śluzowej żołądka i odporność na te czynniki drażniące, które wcześniej doprowadziły do jej uszkodzenia. 

Dieta ta polega na eliminowaniu produktów ostro przyprawionych, które wzmagają wydzielanie soków żołądkowych oraz kwaśnych (np. świeże soki owocowe, kawa). 

Opracowanie: