W menu marchewki, buraki i borówki. Ponadto regularne wysypianie się, aktywność fizyczna i odstawienie alkoholu – oto przepis na zdrową wątrobę, który podpowiadają lekarze. Sama wątroba to największy narząd w organizmie, który dziennie filtruje nawet dwa tysiące litrów krwi! Warto o niego dbać.

Chcesz mieć zdrową wątrobę? Uważaj na alkohol /RMF FM /Archiwum RMF FM

Wątroba jest głównym laboratorium chemicznym naszego organizmu. Gdy przestajemy o nią dbać, zaczyna niedomagać; wątroba może się powiększyć, napierać na inne organy i w końcu ulec stłuszczeniu. Lekarze zwracają uwagę na to, że organ ten metabolizuje około 95 procent wypijanego przez nas alkoholu. Gdy pijemy za dużo mocnych trunków, może to doprowadzić do jej stłuszczenia, zapalenia czy marskości. Nawet niewielkie ilości alkoholu działają destrukcyjnie na wątrobę. Uporanie się z dwoma kieliszkami wina zajmuje wątrobie kilka godzin! 

Wątroba a dieta 

Jak dbać o wątrobę? Najlepiej jest przejść na lekkostrawną dietę, w której ograniczymy spożycie tłuszczy i cukru, dodawanego głównie do gazowanych energetyków, ciastek, słodyczy czy nawet niektórych jogurtów.

Wirusowe Zapalenie Wątroby

Niestety, wątroba jest narażona na wiele niebezpieczeństw, które nie są związane z dietą.  Np. Wirusowym Zapaleniem Wątroby, które może prowadzić do zagrażającej życiu marskości wątroby, możemy zakazić się w gabinecie dentystycznym, u kosmetyczki lub w studiu tatuażu. Można więc praktycznie powiedzieć, że każdy miał możliwość zakażenia się wirusem WZW i każdy powinien sprawdzić, czy nie choruje. Można to sprawdzić wykonując badanie krwi – mówi w rozmowie z RMF FM prof. Robert Flisiak, hepatolog, były prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. 


Wykonanie badania w kierunku WZW kosztuje od 15 do 30 złotych, ale niestety w Polsce nie jest refundowane. Nie jest skomplikowane - wystarczy pobrać do niego mniej niż mililitr krwi. 

W grupie ryzyka zakażeniem Wirusowym Zapaleniem Wątroby są osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane i te, które korzystają z salonów tatuażu. Zakażony może zostać każdy, bez względu na wiek, w tym dzieci – wyjaśnia prof. Flisiak. Co ważne - Wirusowe Zapalenie Wątroby, zwłaszcza typu C, można wyleczyć. 


Z kolei przy Wirusowym Zapaleniu Wątroby typu B mamy szczepionkę i dzięki temu lepiej możemy zapobiegać tej chorobie i zabezpieczyć się przed nią. Musimy pamiętać, że jeśli obie są nieleczone mogą prowadzić do dużo groźniejszej marskości wątroby czy nawet raka tego narządu – podkreśla lekarz.

Wątroba a waga

Troska o wątrobę przejawia się także w kontrolowaniu wagi. Nadwaga i otyłość brzuszna mogą doprowadzić do niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby, które podnosi ryzyko zachorowania na raka. Co powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim chroniczne zmęczenie i bóle całej jamy brzusznej. 


Z drugiej strony lekarze alarmują, że niekorzystne dla wątroby jest też odchudzanie się w zbyt szybkim tempie. Dietetycy zalecają chudnięcie do maksymalnie trzech, czterech kilogramów miesięcznie.

Wątroba a leki

Zdarza się, że choroby wątroby dotyczą też osób, które zażywają zbyt dużo leków. Mogą zachorować wtedy na tak zwane polekowe uszkodzenie wątroby, które związane jest z tym, że organizm nie może wydalić niepotrzebnych związków chemicznych, wchodzących w skład przyjmowanych leków. Gromadzące się pozostałości preparatów uszkadzają wątrobę, dając takie objawy jak obrzęki nóg i brzucha, nudności czy żółty odcień skóry.

Pacjentka o Wirusowym Zapaleniu Wątroby

Wirusowe Zapalenie Wątroby nie daje żadnych objawów. A jeśli daje, to często nie kojarzymy, że jesteśmy zakażeni. Po prostu jesteśmy osłabieni i nie wiemy, czy przyczyną jest Wirusowe Zapalenie Wątroby czy może zwykłe zmęczenie i brak odpoczynku – mówi w rozmowie z RMF FM Barbara Pepke, pacjentka wyleczona z Wirusowego Zapalenia Wątroby, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei. Na WZW zaczynają chorować osoby, które mają generalnie zdrową wątrobę. Proces destrukcji wątroby trwa czasami kilkanaście lat. Może być tak, że ktoś czuje się dobrze, jakby miał zdrową wątrobę, a jest osobą zakażoną. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia – dodaje.

(rs)