Suplementy, leki, mieszanki ziołowe. Branie ich na własną rękę może źle skończyć się dla naszej wątroby. „Niekontrolowane zażywanie leków, szczególnie tych przeciwbólowych dostępnych w każdym supermarkecie jest dla wątroby zabójcze. Przykładowo, paracetamol łykany w nadmiernej ilości może trwale zaburzyć jej działanie” – przestrzega dr Krzysztof Czarnobilski, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala MSWiA w Krakowie.

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka. U mężczyzn osiąga wagę do 1700 g, a u kobiet do 1500 g. Zarządza białkami, tłuszczami i cukrami.

Trudno oszacować jak wiele przemian chemicznych zachodzi w wątrobie. Jednym z jej głównych zadań jest odtruwanie organizmu, m.in. z alkoholu. Potrafi się regenerować, ale zaniedbana może być nie do uratowania.

15 proc. chorych z polekowymi uszkodzeniami wątroby

Cytat

Nawet dobrze znane, powszechne leki ziołowe potrafią szkodzić wątrobie
Jerzy Jaroszewicz, hepatolog

W Polsce co roku na choroby wątroby zapada między 300 a 600 tys. osób, a rocznie umiera około 60 tys. Jak wyjaśnia hepatolog dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, głównym powodem tych zachorowań są choroba alkoholowa, choroby metaboliczne i wirusowe. Natomiast uszkodzenia polekowe są najbardziej niedocenianymi powodami chorób wątroby, tymczasem szacujemy, że nawet 15 proc. chorych, którzy trafiają do szpitala mogą to być pacjenci, którzy mają uszkodzenia polekowe. Większość z nich przyjmuje leki, suplementy lub zioła na własną rękę.

"Uszkodzenia wątroby po suplementach diety lub lekach ziołowych są równie częste, jak nie częstsze niż po lekach zarejestrowanych na receptę. Z tego nie wszyscy zdają sobie sprawę, sądząc, że leki bez recepty są mniej szkodliwe. To nieprawda" - podkreśla szef Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Które leki i zioła szkodzą najbardziej?

W przypadku leków na receptę, najczęściej za uszkodzenia wątroby odpowiadają antybiotyki. Szkodliwe mogą być również leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, paracetamol, a także środki antykoncepcyjne.

Cytat

Po ciężkim uszkodzeniu polekowym regeneracja trwa od kilku tygodni do trzech miesięcy. I takie przerwy warto robić stosując leki. Ale najlepiej dobrze przemyśleć czy na pewno wszystkie leki są potrzebne
Jerzy Jaroszewicz, hepatolog

W przypadku preparatów ziołowych, przypadki ciężkich uszkodzeń wątroby obserwuje się u osób, które się odchudzają lub intensywnie ćwiczą. Dr Jaroszewicz przestrzega przed łatwo dostępnymi w internecie, tzw. fat burnerami, czyli "spalaczami tłuszczu". 

One często nie są poddawane kontroli, nie przechodzą żadnej weryfikacji, bywają zanieczyszczone. Często składają się z kilkudziesięciu różnych substancji pochodzenia roślinnego - tłumaczy i dodaje, że każdy, kto przyjmuje wiele leków powinien wybrać się do lekarza rodzinnego, pokazać mu ich listę - łącznie z suplementami i lekami ziołowymi - i poprosić, by ocenił czy to bezpieczny zestaw i czy nie można czegoś skreślić.

Źródło: zdrowie.pap.pl/ rmf24.pl