Ponad 18 tysięcy kobiet w Polsce rocznie dowiaduje się, że choruje na raka piersi. Właśnie o tym nowotworze będziemy mówić w cyklu Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM. Ze specjalistami sprawdzamy, co warto wiedzieć na temat raka piersi.

Onkolodzy przypominają, że rak piersi - wbrew popularnym opiniom - na początku nie boli. Ból bardzo rzadko sygnalizuje, że powstał nowotwór piersi. Natomiast drugi mit jest taki, że tylko guzek piersi jest objawem raka. To nieprawda. Objawem raka może być też tak zwana skórka pomarańczy, czyli pogrubienie skóry na piersi, a także jej zaczerwienienie - podkreśla onkolog doktor Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii w Warszawie.  

Właśnie dlatego tak ważne - jak przekonują lekarze - jest samobadanie piersi. To obok mammografii drugie najpopularniejsze badanie pozwalające zdiagnozować nowotwór piersi. Mammografia to badanie, które wykrywa bardzo wczesne postaci raka piersi. Powinny wykonywać ją kobiety, które skończyły 50 lat, co najmniej raz na dwa lata. O samobadaniu piersi powinna pamiętać każda kobieta, która skończyła 18 lat, najlepiej tuż po miesiączce. Jeśli cokolwiek zaniepokoi nas w piersiach, warto zgłosić się do ginekologa albo do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas na przykład na wspomnianą mammografię - dodaje doktor Jagiełło-Gruszfeld. Onkolodzy podkreślają, że im szybciej rak piersi zostanie wykryty, tym większe są szanse że uda się go wyleczyć. 

W twojej diecie jest dużo arsenu i selenu? Uważaj!

Jeśli w diecie kobiety jest dużo arsenu i  selenu, ryzyko raka piersi może gwałtownie wzrosnąć. To wniosek z najnowszych badań onkologów i genetyków. Jest ogromna rezerwa, jeśli chodzi o możliwości zapobiegania rakom piersi. Mamy dane, z których zdecydowanie wynika, że jeśli Polka ma zbyt wysoki poziom arsenu, to ryzyko raka może być nawet 20-krotnie większe. Żeby poziom arsenu był optymalny, należy po pierwsze zmierzyć i określić poziom arsenu, pobrać próbkę krwi. W przypadku zbyt wysokiego poziomu tego mikroelementu, eliminujemy z diety warzywa i owoce, które są produkowane z dużym udziałem chemii, niektóre porcje ryżu zawierają dużo arsenu. Podobnie jest z niektórymi rybami morskimi. Na te produkty należy uważać - podkreśla w rozmowie z RMF FM genetyk profesor Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, szef projektu badawczego, w którym sprawdzany jest wpływ poziomu poszczególnych mikroelementów na ryzyko zachorowania na nowotwór.

Co jeszcze zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi?

Wśród czynników zwiększających ryzyko raka piersi lekarze wymieniają między innymi wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki (przed 12. rokiem życia), nieurodzenie dzieci, choroby sutka, nadwagę, dietę wysokotłuszczową, zastępczą terapię estrogenową, nadużywanie alkoholu i regularne palenie papierosów. 

Specjaliści podkreślają, że profilaktyka polega przede wszystkim na utrzymywaniu prawidłowej masy ciała, w przypadku kobiet mających dzieci - na karmieniu piersią, regularnych badaniach piersi, w tym comiesięcznym samobadaniu, a także na prowadzeniu aktywnego stylu życia.  

Rak piersi a badania USG w ciąży

Kobiety w ciąży co najmniej raz powinny mieć wykonane badanie USG w kierunku raka piersi. To wniosek z najnowszego, wydanego we wrześniu, stanowiska ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Ciało kobiety w czasie ciąży zmienia się. I łatwo można przeoczyć zmiany w piersiach - przekonują specjaliści w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.

Nowotwór piersi u kobiet w ciąży jest dużo trudniejszy do wykrycia. Wynika to z faktu, że guz w piersi traktowany bywa jako odpowiedź organizmu na zmiany hormonalne. Lekarze zachęcają, aby pacjentki same domagały się takiego badania. Im wcześniej postawiona zostanie diagnoza, tym wcześniej możemy zacząć leczenie. Jeżeli leczeniem będzie operacja, to można ją wykonać w każdym momencie tej ciąży. Jeżeli potrzebna będzie chemioterapia, to takie leczenie można zastosować w drugim lub trzecim trymestrze ciąży z całkowitym spokojem, bez żądnych obaw o zdrowie dziecka, nic mu nie zagrozi - zapewnia w rozmowie z RMF FM doktor Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Opracowanie: