Nawet ponad 30% Polaków ma problemy z nadciśnieniem. Specjaliści podkreślają, że jest ono trudne do wykrycia – bo nie boli. Co za tym idzie, duża grupa ludzi nie wie, że ten problem dotyczy także ich. Tymczasem, ze zbyt wysokim ciśnieniem zmagają się nie tylko osoby dojrzałe i starsze, ale także ludzie młodzi oraz dzieci. Sprzyja mu dieta bogata w sól oraz przewlekły stres.

Także podwyższone ciśnienie groźne dla naszego zdrowia

Nadciśnienie to powszechna choroba współczesnego świata. Rozpoznaje się je wtedy, kiedy skurczowe ciśnienie tętnicze osiąga wartość powyżej 140 mmHg i/lub rozkurczowe - powyżej 90 mm/Hg. Optymalne wartości ciśnienia to poniżej 120 mmHg skurczowego i 80 mm/Hg rozkurczowego.

Ostatnie badania pokazują jednak, że nie tylko nadciśnienie ale także podwyższone ciśnienie może być groźne dla naszego zdrowia, dlatego w USA American Heart Association postuluje, by zmienić obowiązujące normy i uznać, że:

·       podwyższone ciśnienie tętnicze to wartości w przedziale 120-129/<80 mm Hg

·       nadciśnienie 1. stopnia: 130-139/80-89 mm Hg

·       nadciśnienie 2. stopnia: równe lub wyższe niż 140/90 mm Hg.

Problem bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać

Ponad 10 milionów Polaków choruje na nadciśnienie, ale wielu z nas o tym nie wie. Nadciśnienie dotyczy coraz częściej osób młodych, dlatego mierzyć ciśnienie powinniśmy w każdym wieku. Z nadciśnieniem zmaga się większości dorosłych, jak pokazują badania u 60-latków już 60 proc. ludzi ma nadciśnienie. U młodszych osób ten odsetek będzie mniejszy.

Lekarze zalecają, by na początku mierzyć ciśnienie rano i wieczorem, żeby mniej więcej zorientować się, czy i jaki mamy problem. Potem wystarczy raz, maksymalnie dwa razy dziennie.

Nadciśnienie - cichy zabójca

Niezwykle często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze ciśnienie odbiega od normy. Połowa z nas może nie mieć żadnych objawów, dowiadujemy się o tym wtedy, kiedy rozwijają się już jakieś powikłania. Jednym z objawów, który powinien nas zaniepokoić jest powtarzający się ból głowy.

Cytat

W pierwszym etapie leczenia nadciśnienia jest bardzo ważna modyfikacja stylu życia, czyli ograniczenie soli kuchennej w diecie, rzeczy przetworzonych, walka z otyłością, wprowadzenie aktywnego trybu życia. Jeśli to nie pomaga, to mimo wszystko - nadal się tego trzymamy i wtedy włączamy leczenie farmakologiczne - mówi doktor Anna Sorysz, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista kardiolog.

Na szczęście, zdiagnozowanie nadciśnienia nie oznacza, że będziemy musieli zażywać leki do końca życia. Bardzo często okazuje się, że wystarczy zmienić swoje nawyki żywieniowe, schudnąć, rzucić palenie, ograniczyć alkohol i zwiększyć aktywność fizyczną by pozbyć się problemu.  

Dieta przy nadciśnieniu - czego unikać

Przy nadciśnieniu zdecydowanie należy unikać przetworzonych produktów, w których jest dużo soli, a wybierać te produkty, które są bogate w warzywa i owoce. Jak wynika z badań, każdy z nas zjada nawet 4-5 gramów soli na dobę. To za dużo dla naszego organizmu. Pamiętajmy, by ograniczać sól, praktycznie rzecz biorąc jest ona dodawana niemal do we wszystkich gotowych produktów spożywczych, które kupujemy.

Trzeba też uważać z nadmiernym piciem kawy, herbaty i napojów energetycznych. Te ostatnie raczej powinniśmy odstawić jeśli zmagamy się z nadciśnieniem. Mogą bowiem wprowadzić serce w nieprawidłowy rytm.

Ruch dobry na wszystko


Aktywność fizyczna jest bardzo istotna w przypadku obniżenia ciśnienia, należy jednak pamiętać, że musi być dobrana do stanu zdrowia pacjenta, który zmaga się z tym problemem.

Cytat

Pacjentom zalecamy umiarkowany wysiłek fizyczny. Niemniej jednak powinno być to przynajmniej 30 minut ćwiczeń dziennie. To mogą być zwykłe ćwiczenia aerobowe, może to być bieganie, rower, pływanie, nordic walking, czy szybszy spacer - radzi doktor Anna Sorysz.

Stres

Stres w pracy i w życiu ma ogromny wpływ na ciśnienie. Niestety nie zawsze, jest tak, że w momencie, kiedy nasza sytuacja się poprawia, kiedy czynniki stresowe wyeliminujemy - ciśnienie za każdym razem się obniżyć. W takim przypadku lekarz może zalecić włączenie leku nadciśnieniowego przejściowo. W momencie ekstremalnego stresu i wysokich wartości ciśnienia, które - w momencie, kiedy ciśnienie się znormalizuje i stres minie - możemy odstawiać.

Co może nas zaniepokoić, jakie badania zrobić?

Oprócz bólu głowy przy nadciśnieniu może pojawić się także kołatanie serca. Pamiętajmy, że każde objawy tego typu wymagają weryfikacji lekarskiej. Możemy mieć nie tylko do czynienia z przyspieszoną akcją serca, ale np. arytmią, która trzeba leczyć.

Nie zapominajmy o profilaktycznych wizytach u lekarza pierwszego kontaktu, który zmierzy ciśnienie, wykona badania EKG, badania podstawowe z krwi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko z nami w porządku, albo powinniśmy podjąć leczenie.