To choroba zagadka - jest podstępna, przewlekła i nieuleczalna. Na endometriozę, według szacunków lekarzy, cierpi średnio co 10-ta kobieta w wieku rozrodczym. Objawia się silnym i uporczywym bólem. Może doprowadzić do niepłodności - mówi w rozmowie z RMF FM profesor Paweł Basta, lekarz oddziału ginekologii i ginekologii onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Czym jest endometrioza?

To obecność tkanek błony śluzowej jamy macicy poza miejscem jej fizjologicznego występowania - podkreśla profesor Paweł Basta Paweł Basta, lekarz oddziału ginekologii i ginekologii onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie: To miejsce może być naprawdę wszędzie. Najczęściej te tkanki endometrium lokalizuje się w miednicy mniejszej, w jajowodach, jajnikach na otrzewnej ale mogą być również w bardzo odległych miejscach jak przepona, płuca, na jelitach w obrębie pęcherza moczowego. Lokalizacja jest możliwa w każdym miejscu w organizmie.

Jak dodaje specjalista, tkanki te w tych odległych miejscach zachowują się tak jak tkanki występujące w miejscu fizjologicznego występowania, czyli w endometrium. To oznacza, że one krwawią, one podlegają cyklicznym zmianom. To wywołuje miejscowy a czasami ogólny proces zapalny, któremu towarzyszą wszystkie cechy zapalenia a więc ból, upośledzenie funkcji, ogólne rozbicie organizmu, dyskomfort a więc te osoby, które chorują na endometriozę czują się stale chore.

Objawy endometriozy

Endometriozę trudno jest rozpoznać ze względu na brak specyficznych objawów. Czasami do tego rozpoznania dochodzi się nawet latami. Objawy mogą pochodzić ze strony układu moczowego, układu pokarmowego, mogą to być przewlekłe bóle głowy, barków czy pleców. Spektrum tych objawów - jak zauważa profesor Paweł Basta - jest bardzo szerokie. Znalezienie przyczyny a więc tych ognisk endometriozy w odległych miejscach nastręcza niejednokrotnie bardzo dużych problemów- dodaje ekspert.

Przyczyny endometriozy i teoria wstecznego miesiączkowania

Przyczyny endometriozy wciąż są nieznane. Tu się naprawdę nic nie zmieniło od stu lat - podkreśla specjalista. I dodaje, że jedna z teorii z początku XX wieku mówi, że krew miesiączkowa zwrotnie jajowodami się cofa i dochodzi do implantacji tych tkanek endometrium w otrzewnej Zatoki Douglasa: Część kobiet chorujących na endometriozę właśnie w takim mechanizmie rozwija to schorzenie ale trudno wyobrazić sobie, żeby na tej samej zasadzie pojawiały się ogniska na przykład na palcu dużej stopy czy w gałce ocznej a takie rzeczy się zdarzają.  Jak zaznacza profesor Paweł Basta, z pewnością są też inne mechanizmy, które powodują odrywanie się tych tkanek i ich implantację w odległych miejscach od endometrium. Niestety dalej na ten temat niewiele wiemy jest to oczywiście frustrujące ale taka jest prawda.

Profil kobiety z endometriozą

Specjalista z którym rozmawialiśmy zauważa, że do rozwinięcia choroby, przyczynia się tło genetyczne. Częściej cierpią na endometriozę osoby, które mają większą skłonność do chorób z zakresu autoagresji i chorób metabolicznych. Jest to też przede wszystkim choroba osób miesiączkujących: Chorują na nią dziewczyny już od pierwszych miesiączek do okresu menopauzalnego. Ma znaczenie także element emocjonalny. Częściej na endometriozę chorują kobiety, które są osobami ambitnymi, aktywnymi zawodowo, które często stawiają sobie wysokie wymagania.

Leczenie endometriozy

Zobacz również:

Endometrioza to choroba nieuleczalna: Nie znamy jej przyczyny więc nie możemy zlikwidować tej przyczyny. Możemy tylko leczyć ją objawowo. I te objawy możemy zmniejszać lub likwidować przy pomocy leków - podkreśla profesor Paweł Basta, lekarz oddziału ginekologii i ginekologii onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zaznacza także, że jest coraz więcej leków, które wydają się być całkiem skuteczne: Naturalnie są to leki z grupy leków hormonalnych więc też należy mieć świadomość, że mają swoje skutki uboczne i to nie jest tak, że są to leki idealne.

Jest też możliwość leczenia chirurgicznego: Faktycznie gdy radykalnie usunie się ogniska endometriozy to daje to bardzo dobre efekty - podkreśla ekspert. Ważne jest też leczenie wspomagające. Odpowiednia dieta (lekkostrawna i przeciwzapalna), fizjoterapia i psychoterapia.

Skutki endometriozy

Endometrioza = silny i uporczywy ból.  Kobieta cierpiąca na tę chorobę może także odczuwać dolegliwości ze strony różnych narządów, dolegliwości gastryczne czy ze strony układu moczowego. Ekspert podkreśla, że drugim biegunem objawów endometriozy jest problem niepłodności. Udowodniono, że ponad 50 procent par z niepłodnością, to są pary w których kobieta ma endometriozę a więc ta endometrioza ma bardzo poważny wpływ na niepłodność.

Opracowanie: