Od kilku tygodni w mediach mówi się o koronawirusie, który rozprzestrzenia się w Chinach, innych krajach azjatyckich. Wirus dotarł również do kilku krajów europejskich. Co oznacza słowo koronawirus i jak się przenosi?

Koronawirus 2019-nCoV to wirus należący do rodziny koronawirusów (coronaviridae). Do tej rodziny zalicza się wiele wirusów, które mogą powodować różne objawy i choroby, np. łagodne, takie jak przeziębienie, ale także ciężkie jak ciężki ostry zespół oddechowy (SARS). Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem odpowiedzialnym za obecną epidemię zakażeń układu oddechowego w Wuhan, w Chinach i tam po raz pierwszy został zidentyfikowany.

Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 mieli od łagodnych do umiarkowanych objawy zakażenia układu oddechowego, takie jak gorączka, kaszel, czy duszności. Objawy zwykle zaczynały się dawać we znaki między 2. a 14. dniem zakażenia.

Jak przenosi się koronawirus 2019-nCoV?

Koronawirusy są rodziną wirusów, które mogą występować u wielu gatunków ssaków (np. wielbłądów, kotów). Rzadko koronawirusy mogą się przenosić ze zwierząt na ludzi, a następnie dalej z człowieka na człowieka.

Początkowo wydawało się, że przenoszenie koronawirusa SARS-CoV-2 wiąże się z kontaktem ze zwierzętami, ponieważ wielu chorych na zapalenie płuc w Wuhan w Chinach zgłaszało, że mieli kontakty z targiem rybnym lub targiem ze zwierzętami.

Czy można zapobiec zachorowaniu?

Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej zachorowaniu. Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z wirusem. Dotychczas nie ma żadnego zgłoszonego zachorowania w Polsce, a Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że nie ma w naszym kraju zagrożenia epidemiologicznego.

Podróżni powinni unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z tymi, którzy mają objawy  ze strony układu oddechowego; unikać odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta; unikać kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegać higieny rąk i żywności.

Ponadto, ze względu na aktualnie dużą aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Jak leczy się zakażenie wywołane koronawirusem 2019-nCoV?

Nie ma leku przeciwwirusowego, który byłby zalecany do leczenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Chorzy otrzymują leczenie, które ma na celu łagodzenie objawów (leczenie objawowe).

Osoby, które podejrzewają, że mogły mieć kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2, powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza.