Pacjenci z cukrzycą oraz lekarze, wśród nich prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, apelują o większy dostęp do nowoczesnych metod monitorowania glikemii na odległość. "To nie tylko rozwiązania poprawiające komfort życia chorego, ale także droga do poprawy współpracy pacjenta i lekarza oraz do redukcji rozwoju powikłań cukrzycy"– wskazują wnioski z raportu „Rola nowoczesnych metod monitorowania glikemii i telemedycyny w indywidualizacji opieki nad pacjentem z cukrzycą”.

Autorzy raportu, wśród nich prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego profesor Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, wskazują, że u osób z cukrzycą wartości glikemii zmieniają się w ciągu doby. "Bywa, że dzieje się to w sposób trudny do przewidzenia, bo organizm nie potrafi regulować poziomu cukru we krwi. Tę rolę musi przejąć pacjent i lekarz. Przez lata do sprawdzania wyników glikemii używano glukometrów. Dziś zaczynają zastępować je nowoczesne systemy monitorowania, które znacznie ułatwiają indywidualizację celów oraz metod leczenia" - czytamy we wnioskach.

Obecnie dostęp do nowoczesnych metod monitorowania glikemii w ramach refundacji ogranicza się do osób poniżej 18. roku życia. Po przekroczeniu tej granicy pacjent zmuszony jest stosować glukometr, co prowadzi do gorszej kontroli poziomu cukru. A właśnie wtedy chory wchodzi w dorosłe życie i ta właściwa kontrola staje się jeszcze ważniejsza - wskazała prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

Profesor Krzysztof Czajkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako grupę, która szczególnie potrzebuje zapewnienia dostępu do nowoczesnych rozwiązań, wskazał kobiety w ciąży. Prawidłowa, stała kontrola poziomu cukru jest kluczowa zarówno z perspektywy zdrowia matki, jak i dziecka. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca może skutkować bardzo poważnymi powikłaniami. Co ważne, ciągłe monitorowanie glikemii może pomóc kontrolować zarówno cukrzycę ciążową, jak i przedciążową - wskazuje konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Pojawienie się nowoczesnych metod monitorowania glikemii to prawdziwa rewolucja. Rewolucja, która dzieje się na naszych oczach. Nie przesadzę, jeśli powiem, że to spełnienie marzeń pacjentów. Kolejnym będzie zapewnienie im pełnego dostępu do takich rozwiązań - komentowała Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Przygotowany pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego raport wraz z apelem o rozszerzenie refundowanego dostępu trafił do Ministerstwa Zdrowia.

Opracowanie: