Sierpień to miesiąc żniw nie tylko na polach, ale także i w przydomowych ogródkach. W naszym letnim cyklu „Zielnik polski” podpowiadamy: jakie rośliny zbierać w jakim czasie oraz w jaki sposób mogą się przydać zarówno w kuchni, jak i w domowej apteczce. Dziś zajmujemy się borówką, zwaną też czarną jagodą.

Sierpień to okres, kiedy zbieramy owoc borówki czarnej, zwany też w niektórych regionach czarną jagodą. Surowiec można spożywać od razu lub robić z niego przetwory. Można go również suszyć w temperaturze dochodzącej nawet do 50 stopni.

Borówka czarna jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, co ma znaczenie w profilaktyce i w leczeniu bardzo wielu chorób, m.in. chorób zapalnych stawów, chorób układu krążenia, chorób nowotworowych.

Borówka czarna jest od lat stosowana w celu poprawy widzenia, jak się okazuje, działa nie tylko korzystnie na siatkówkę oka, ale także na korę mózgową, która przetwarza obrazy. To działanie na korę mózgową sprawia, że borówka czarna zalecana jest w celu poprawy pamięci, zwłaszcza u osób starszych.  

Preparaty ziołowe zawierające ekstrakt z borówki czarnej dobrze jest łączyć z innymi surowcami korzystnie działającymi na oczy jak np. kwiat aksamitki - bogaty w luteinę i zeaksantynę, beta karoten, którego naturalnym źródłem jest marchewka oraz witaminy antyoksydacyjne np. C i E. 

Opracowanie: