W miesiącu sierpniu podobnie jak w lipcu nadal trwają ziołowe żniwa. W naszym letnim cyklu „Zielnik polski” podpowiadamy: jakie rośliny zbierać w jakim czasie oraz w jaki sposób mogą się przydać zarówno w kuchni, jak i w domowej apteczce. Popularnym surowcem zielarskim, który możemy zbierać w tym miesiącu jest melisa lekarska.

Melisę można  łatwo zidentyfikować po charakterystycznym "cytrusowym" zapachu.  Możemy zbierać całą roślinę lub jej liście. Suszy się ją w temp. 35 stopni w miejscu przewiewnym, nienasłonecznionym.

Melisa jest rośliną zawierającą bardzo dużo prozdrowotnych substancji, ale za najbardziej cenny uważa się olejek eteryczny.

Głównym wskazaniem do stosowania naparów z liści melisy jest łagodzenie stresu oraz ułatwianie zasypiania. Jednak melisa wykazuje także działanie przeciwzapalne, wykrztuśne  a także przeciwbakteryjne. Działa ponadto immunostymulująco co powoduje, że jest surowcem stosowanym w chorobach infekcyjnych. Melisa zalecana jest także w przypadku stanów skurczowych przewodu pokarmowego, szczególnie pomocna jest ona w leczeniu dzieci cierpiących na bóle brzucha oraz nadmierne pobudzenie emocjonalne.  

Jedną z receptur o działaniu uspakajającym i nasennym zawierającą liść melisy prezentujemy poniżej:

  • liść melisy (Melissa officinalis L.) 36,15 %,
  • koszyczek rumianku (Matricaria chamomilla L.) 30,12 %,
  • ziele serdecznika (Leonurus cardiaca L.) 14,46 %,
  • kwiatostan głogu (Crataegus monogyna Jacq. vel Crataegus oxyacantha Medicus.) 8,43 %,
  • korzeń kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis L.) 6,02 %,
  • szyszka chmielu (Humulus lupulus L.) 4,82 %

Opracowanie: