​Jednym z głównych zaleceń GIS-u dotyczących przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, jest częste mycie i dezynfekcja rąk. Ze sklepowych półek błyskawicznie znikają popularne środki do dezynfekcji. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zadbać o dodatkową higienę domowymi sposobami. Sprawdź przepisy na środki dezynfekujące, które można przygotować w domu. Większość składników znajdziesz z pewnością w swojej kuchni lub łazience.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie sprawiło, że ludzie znacznie większą uwagę przywiązują do higieny osobistej - zwłaszcza do częstszego mycia rąk. O ile w domu czy pracy mamy możliwość dokładnego umycia rąk wodą z mydłem, tak w wielu sytuacjach powinniśmy się wspomagać środkami dezynfekującymi, które można stosować bez użycia wody. Ze środków takich powinniśmy korzystać zawsze kiedy mamy kontakt z przedmiotami, których dotyka wiele osób: w komunikacji miejskiej, centrach handlowych, szpitalach i przychodniach, i w każdej innej sytuacji, w której nie możemy użyć ciepłej wody z mydłem.

Środki antybakteryjne warto wykorzystać również do dezynfekcji domu. Jak wskazują badania, najwięcej drobnoustrojów zbiera się na kuchennych blatach i sprzętach - często wielokrotnie więcej niż w łazience.

Z domowych środków do dezynfekcji warto korzystać nie tylko podczas epidemii koronawirusa. Samodzielne przygotowanie preparatu pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również na kontrolowanie składu produktów. Apteczne i marketowe środki dezynfekujące często mają dodawane zbędne barwniki i aromaty, które mogą dodatkowo podrażnić dezynfekowaną skórę.

Domowy żel do dezynfekcji rąk

Domowych środków czystości jeszcze na sklepowych półkach nie brakuje, ale środki do dezynfekcji rąk są trudno dostępne i często osiągają ceny nawet kilkakrotnie wyższe niż przed ogłoszeniem epidemii koronawirusa. Jednak możemy skorzystać z domowych metod i samodzielnie przygotować żel antybakteryjny. Składniki niezbędne do przygotowania preparatu możemy często znaleźć w naszej kuchni czy łazience.

Do przygotowania żelu do dezynfekcji rąk potrzebujemy:
200 ml żelu aloesowego;
4 łyżki spirytusu lub spirytusu salicylowego;
Kilkadziesiąt kropli olejku odkażającego, takiego jak:
olejek z drzewa herbacianego - ma silne właściwości antyseptyczne;
olejek lawendowy - ma właściwości przeciwzapalne;
olejek eukaliptusowy - oczyszcza i odkaża;

Najprostszy żel antybakteryjny możemy przygotować już z dwóch składników. Jego podstawowym składnikiem jest żel aloesowy, który ma działanie łagodzące i przyspiesza gojenie się ran oraz wysokoprocentowy alkohol - który jest środkiem odkażającym. Składniki te należy połączyć w proporcjach 4 części żelu aloesowego na 6 części alkoholu.

Żel do dezynfekcji bez alkoholu

Osoby, które nie chcą lub nie mogą przygotować środka dezynfekującego na bazie alkoholu, mogą przygotować go z olejków eterycznych o właściwościach odkażających.

Składniki, które sprawdzą się do przygotowania bezalkoholowego preparatu:
30-40 ml żelu aloesowego;
15 kropli olejku cynamonowego - o działaniu antybakteryjnym i antygrzybiczym;
10 kropli olejku lawendowego - ma właściwości antybakteryjne;
15 kropli olejku pomarańczowego - o właściwościach antyseptycznych;
10 kropli olejku goździkowego lub olejku z witaminą E - ochroni przed nadmiernym przesuszeniem skóry.

Środek do dezynfekcji domu

Środek antybakteryjny, który ma być skuteczny podczas porządków domowych, musi zawierać w sobie wysokoprocentowy alkohol, który gwarantuje natychmiastowe zniszczenie drobnoustrojów. Do produkcji preparatu zaleca się użycie spirytusu ratyfikowanego. Spirytus ratyfikowany można zastąpić spirytusem salicylowym lub wysokoprocentową wódką.

Preparat antybakteryjny do czyszczenia powierzchni w domu możemy przygotować z:
300 ml spirytusu;
20 kropli olejku lawendowego - ma właściwości przeciwzapalne;
60 kropli olejku tymiankowego - ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne;
60 kropli olejku z drzewa herbacianego - ma on silne właściwości antyseptyczne.

Środek można przygotować bezpośrednio w butelce ze spryskiwaczem. W przypadku delikatnych powierzchni warto sprawdzić działanie preparatu na niewidocznym fragmencie.

Przygotowując płyn i żel antybakteryjny warto zwrócić szczególną uwagę, czy wykorzystywane przez nas olejki, to olejki naturalne. Tylko takie zapewnią nam optymalne wzmocnienie odkażającego i antybakteryjnego działania preparatu.

Jak ochronić się przed koronawirusem. Zalecenia GIS-u

GIS podkreśla, że konieczne jest przestrzeganie zasad higieny w tym m.in. częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń

  • Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol, 
  • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce, 
  • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej podróżach.