Chorzy na cukrzycę powinni unikać słodkich napojów, cukru, dżemów czy miodu. Mogą jeść owoce ale w ograniczonej ilości. Stosując racjonalną dietę, można czasami pozwolić sobie na słodki podwieczorek. O diecie cukrzyków z dietetyczką Mariolą Klocek rozmawiała reporterka RMF FM Anna Kropaczek.

Anna Kropaczek, RMF FM: Czy są różnice w diecie w zależności od typu cukrzycy?

Mariola Klocek, dietetyczka: Zarówno w cukrzycy typu pierwszego jak i w przypadku cukrzycy typu drugiego pacjent powinien stosować się do zasady racjonalnego żywienia.  Jest jednak różnica  w kierunku działań dietetycznych. W cukrzycy typu drugiego głownie skupiamy się na redukcji masy ciała. W cukrzycy typu pierwszego z reguły nie ma takiej konieczności. Tu mamy włączoną insulinoterapię i w zależności od tego, co u pacjenta pojawia się na talerzu, trzeba dostosować dawkę insuliny. Często pacjenci liczą sobie tzw. wymienniki węglowodanowe lub kalorie. Na podstawie tej informacji lekarz tez ustala dawkę insuliny.

Czy są jakieś produkty, których cukrzycy muszą unikać? Czy są zakazane produkty?

Jest ogólna zasada, że pacjent musi w cukrzycy ograniczyć tzw. cukry łatwo przyswajalne. Chodzi o cukier, miody, dżemy i słodkości. Jednak w życiu pacjenta chorego na cukrzycę może być taka sytuacja, że poziom glukozy we krwi jest zbyt niski i on musi wiedzieć, z czego w danym momencie skorzystać. Tego cukru prostego musi wtedy użyć. Można powiedzieć, ze wtedy ta trucizna zaczyna mu ratować życie. Nie mogę więc powiedzieć, że czegoś nie wolno jeść.

Ale warto zrezygnować np. ze słodkich napojów...

Tak, bo to jest duży nośnik cukru. Litr coca-coli to 20 łyżeczek cukru. Niektóre jogurty owocowe zawierają nawet 8 łyżeczek cukru, bo mamy tam syrop glukozowo-fruktozowy. Trzeba pamiętać o dużej ilości cukrów ukrytych w różnych produktach. Cukier dodawany jest do wędlin, bo nadaje im kruchości. Cukier jest w przetworach mlecznych, płatkach śniadaniowych - tak naprawdę to nie jest produkt śniadaniowy tylko słodycz. 

Jakie produkty są wskazane w diecie cukrzyka?

Na pewno warzywa ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego. Produkty z pełnego ziarna: pieczywo pełnoziarniste, makarony z mąki pełnoziarnistej, grube kasze, brązowy ryż. Te produkty, oprócz tego, ze zawierają błonnik, charakteryzują się też niskim indeksem glikemicznym. Niski indeks glikemiczny pozwala pacjentowi utrzymywać poziom glukozy we krwi na stabilnym poziomie, niezbyt wysokim i niezbyt niskim.

Warzywa tak, owoce ostrożnie?

Tak. Specjalnie ominęłam owoce. Mamy w owocach błonnik, mamy wodę ale także cukier dość łatwo przyswajalny - fruktozę. Ważne jest to, żeby one się pojawiały w diecie, ale nie można powiedzieć,  że mamy je jeść w niekontrolowanych ilościach. Tak mogę natomiast powiedzieć o warzywach. Po nie można sięgać w nieograniczonych ilościach.