Nad Polskę napłynęły z południa masy gorącego powietrza wypełnione pyłem znad Sahary. Napływ powietrza z południa będzie bardzo dynamiczny i spowoduje wystąpienie porywistego wiatru – ostrzega IMGW.



Jak wyjaśnia IMGW, napływowi pyłu sprzyja cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europą Wschodnią i rozległy niż nad Europą Zachodnią.Oba te układy kierują ku nam z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni. 

Duża różnica ciśnienia między wspomnianymi układami spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny, dodatkowo przyczyni się do silnego i porywistego - ostrzega IMGW.

W najbliższych dniach niebo nad krajami zachodniej i południowej Europy może pod wpływem pyłu zmieniać barwę na żółto-pomarańczową.

We wtorek chmura pyłu przedostanie się już do Polski - podaje TwojaPogoda.pl. Początkowo pojawi się na południu, a już kolejnego dnia obejmie cały kraj. Pył będzie uciążliwy, ponieważ spadając razem z deszczem utworzy tzw. brudne deszcze, czego efekty będą widoczne na karoseriach samochodów i szybach.

Ostrzeżenie dla alergików

Jak informuje Onet, pył da się we znaki szczególnie alergikom. Może powodować uciążliwy kaszel, czy łzawienie oczu.

Kaszel alergiczny jest naturalnym odruchem, który chroni przed dostaniem się alergenów do organizmu. Kaszlowi alergicznemu może towarzyszyć odkrztuszanie bezbarwnego śluzu. W zdecydowanej większości przypadków kaszel ten można scharakteryzować jako suchy, męczący, duszący.

Co powinniśmy zrobić, żeby zapobiec przykrym skutkom długotrwałego kaszlu? Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście unikanie alergenu, czyli substancji, która wywołuje kaszel. W tym przypadku jednak jest to niestety niemożliwe. Alergicy, żeby ulżyć sobie w dolegliwości, powinni pić więcej płynów - najlepiej ok. 3 litrów wody dziennie. Można używać również aerozoli, które nawilżają jamę ustną. W szczególnie ciężkich przypadkach zaleca się, po konsultacji z lekarzem, stosowanie leków przeciwhistaminowych lub farmaceutyków zawierających dwuchlorowodorek cetyryzyny.