W Polsce znajduje się Kabina Ekspozycji Środowiskowej, jedna z niewielu takich placówek w Europie. Jest to specjalistyczna sala, w której można kontrolować ekspozycję na alergeny znajdujące się w powietrzu, takie jak roztocze kurzu domowego, pyłki traw lub drzew, które należą do najczęściej uczulających alergenów. Jak działa to urządzenie – wyjaśnia dr Magdalena Zemelka-Wiącek z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która nadzoruje badania prowadzone w specjalnej kabinie.

Kabina Ekspozycji Środowiskowej ALLEC jest to specjalnie zaprojektowane pomieszczenie, które może pomieścić do 15 uczestników, oferując wygodne warunki i jednocześnie okna obserwacyjne. Kabina, mieszcząca się w Instytucie Badań Medycznych ALL-MED we Wrocławiu, umożliwia przeprowadzenie precyzyjnych testów na pacjentach cierpiących na alergiczny nieżyt nosa.

ZOBACZ NAGRANIE WIDEO Z KABINY EKSPOZYCJI ŚRODOWISKOWEJ

Badania polegają na narażeniu uczestników na określone stężenia alergenów, co pozwala na ocenę ich reakcji. Pacjenci, ubrani są w jednorazowe kombinezony z kapturami, co ma na celu ochronę przed niepożądanymi cząsteczkami i potencjalnym zanieczyszczeniem ubrań oraz głowy.

Cytat

Badania trwają zwykle około 120 minut, podczas których alergiczne reakcje pacjentów są dokładnie monitorowane i oceniane. Pacjenci oceniają swoje objawy, takie jak trudności z oddychaniem przez nos czy kichanie, a lekarze mogą dokładnie mierzyć zmiany, na przykład za pomocą testów spirometrycznych. Dzięki temu badanie to jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne.
dr Magdalena Zemelka-Wiącek

Kabina wyposażona jest w nowoczesny system wentylacji oraz komputerowo sterowany system dozowania cząstek alergenu, co umożliwia osiągnięcie stabilnej i jednorodnej ich dystrybucji alergenów w powietrzu.

Dzięki stabilnym warunkom środowiskowym, takim jak temperatura, wilgotność i stężenie dwutlenku węgla, oraz kontrolowanej ekspozycji na alergeny, kabina umożliwia przeprowadzenie wiarygodnych badań - wyjaśnia dr Magdalena Zemelka-Wiącek i zaznacza, że zastosowanie Kabiny Ekspozycji Środowiskowej ma kluczowe znaczenie również w badaniach naukowych, które mogą przyczynić się do rozwoju nowych, skuteczniejszych terapii alergicznych. Jest to krok naprzód w personalizowanej medycynie i daje nadzieję wielu pacjentom cierpiącym na alergie - podkreśla.

Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem

/
/
Dr Magdalena Zemelka-Wiącek

Katedra i Zakład Immunologii Klinicznej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Zobacz również: