Syrop klonowy. Jakie są jego wartości odżywcze? Czy powinniśmy stosować go jako zamiennik cukru? W jaki sposób wykorzystamy go w kuchni?

Na amerykańskim stole gości niemal codziennie, zwłaszcza w porze śniadania. Nas niestety wciąż odstrasza jego cena. Warto jednak zainwestować w syrop klonowy, gdyż jest to substancja słodząca, która zawiera szereg cennych dla organizmu minerałów. W przeciwieństwie do cukru, nie zapycha nas bezwartościowymi kaloriami.

Sok klonowy pozyskiwany jest ze wszystkich gatunków klonów, czyli: kolonu cukrowego, czarnego, czerwonego oraz srebrzystego. Zbierany jest późną zimą bądź wczesną wiosną z drzew, które mają około 40-60 lat. Z pojedynczego klonu pozyskuje się tylko tyle soku, by proces nie był inwazyjny dla drzewa. Dzięki temu, drzewo może być wykorzystywane wielokrotnie na przestrzeni lat. Aby mógł powstać 1 litr syropu klonowego, potrzeba aż 4 litrów soku.

Większość z nas syrop klonowy kojarzy z Kanadą. Słusznie, gdyż to właśnie tam powstaje 80 procent światowych zasobów tego produktu. Co ciekawe, ponad 90 proc. z nich wytwarza się w regionie Quebec.

Właściwości syropu klonowego

W porównaniu z innymi słodzikami, syrop klonowy ma znacznie mniej kalorii, dlatego stanowi fantastyczną alternatywę dla cukru. Chociaż mało kto o tym wie, kanadyjskie płynne złoto jest bogate w wiele składników mineralnych. Zawarty w syropie cynk wzmacnia układ odpornościowy oraz gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Produkty ten jest również źródłem magnezu, wspomagając właściwy rozwój kości. Przyczynia się także do poprawienia działania układu nerwowego oraz mózgu. Badania wskazują, iż sok z klonu ma aż 10 razy więcej wapnia niż miód, a w jego składzie znajdziemy również cenny fosfor, mangan oraz witaminy z grupy B.

Syrop klonowy stanowi cenne źródło przeciwutleniaczy, którym przypisuje się właściwości antynowotworowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Warto zatem zastanowić się nad wyprowadzeniem syropu klonowego do diety.

Z czym to się je?

Syrop klonowy zazwyczaj przywołuje nam na myśl grube, puszyste naleśniki, obficie polane słodkim sosem. Ale nie jest to jedyny sposób na jego wykorzystanie, gdyż produkuje się z niego również masło, słodycze oraz cukier. Syrop klonowy służy również jako dodatek do szerokiej gamy produktów, takich jak jogurty czy płatki zbożowe. Jeśli macie w swojej kuchni syrop klonowy, możecie wykorzystać go np.:

·       do naleśników, gofrów, słodkich tostów w formie polewy,

·       jako dodatek do lodów, jogurtów oraz płatków śniadaniowych,

·       w formie zamiennika cukru w wypiekach

·       jako dodatek w produkcji domowego ketchupu lub musztardy,

·       jako dressing do sałatek,

·       jako marynatę do mięs

(ag)