"Mitów, które powstały wokół tematu diety dobrej dla tarczycy, jest mnóstwo" - przyznaje w rozmowie z RMF FM dietetyk Monika Stromkie-Złomaniec. W cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" sprawdzamy, jaki jadłospis zalecają specjaliści.

zdj. ilustracyjne /Shutterstock

Zalecamy przede wszystkim dietę zbilansowaną - podkreśla Monika Stromkie-Złomaniec. Osoby z niedoczynnością tarczycy, które mogą mieć dodatkowo choroby autoimmunologiczne, w tym chorobę Hashimoto, to osoby, których metabolizm może zwolnić przez nieuregulowane hormony. Automatycznie jedząc bardzo podobnie, zaczynają przybierać kilogramy. Zwykle w takich sytuacjach zalecam dietę redukcyjną. Nie możemy stosować głodówek i diet niskokalorycznych, bo one źle działają na tarczycę - dodaje.

Dietetycy zalecają, aby spożywać jak najwięcej warzyw i owoców, które zawierają duże ilości błonnikaOsoby z niedoczynnością tarczycy borykają się z zaparciami, pojawia się u nich wysoki cholesterol, czyli hipercholesterolemia. Te produkty będą sprzyjałby redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego. Obserwuję wśród pacjentów tendencję do odrzucania produktów zawierających gluten, czyli produktów zbożowych. Nie jestem tego zwolennikiem, nie mamy twardych naukowych dowodów, które pokazywałyby, że z takich produktów należy zrezygnować - podkreśla.

Ryby i orzechy

Dietetycy zauważają, że u części pacjentów z chorą tarczycą występuje nietolerancja laktozy i alergia na białko mleko krowiegoW takiej sytuacji eliminacja tych produktów jest wskazana, ale nie należy takiej decyzji podejmować tylko na podstawie własnego przeczucia, na własną rękę. Produkty mleczne mogą zostać w jadłospisie. Ważne są źródła jodu, czyli ryby, selen, którego źródłem są orzechy brazylijskie, do tego polecam warzywa sezonowe - wymienia w rozmowie z reporterem RMF FM Monika Stromkie-Złamaniec.

Eksperci podkreślają, że na poprawne działanie i wydzielanie hormonów wpływa prawidłowa masa ciałaŁatwiej będzie nam ją osiągnąć za sprawą prawidłowej kompozycji posiłków - dodaje dietetyk.

Opracowanie: