Lekarze przypominają, że suplementy diety nie są lekami – są żywnością, tyle, że w bardziej skoncentrowanej formie, która ma uzupełniać ewentualne niedobory. Ich producenci nieraz podkreślają, że „stanowią niezbędny element zdrowego życia”. Gdzie leży prawda? Czy prawidłowo zróżnicowana dieta to za mało? Fakty i mity na temat suplementów zebrała lek. Agata Sławin, specjalista medycyny rodzinnej.

Leki są poddawane rzetelnym badaniom, by udowodnić ich lecznicze działanie. W przypadku suplementów diety wystarczy poinformować pisemnie Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu danego suplementu do obrotu, załączając wzór etykiety i podając dokładny skład produktu. Ale uwaga - nie jest wymagana dokumentacja potwierdzająca jakość oraz deklarowane efekty działania. Stąd na Polski rynek trafia coraz więcej niebezpiecznych suplementów.

Jedna z kontroli ujawniła chętnie kupowany preparat pochodzący z Chin, zawierający ołów, który przekraczał ponad 142-krotnie najwyższe dopuszczalne normy oraz rtęć przekraczającą je kilkakrotnie. Inna kontrola wykryła w popularnych suplementach produkty stwarzające poważne zagrożenie dla zdrowia.

Cytat

A my wciąż najchętniej ufamy informacjom na forach internetowych, czytając historie ludzi udających zadowolonych klientów, a w rzeczywistości opłacanych przez producentów i dystrybutorów suplementów diety. Podobnie telewizyjne reklamy przekonują nas, że jeśli zażyjemy cudowny środek na trawienie, zgagę czy wzdęcia to żadne obżarstwo nam niestraszne, nasza wątroba nie ucierpi, a my pozostaniemy szczupli i zdrowi. Ponadto część z tych preparatów jest sporządzonych na bazie różnych ziół, a wiele ziół tworzy niekorzystne połączenia w naszym organizmie z lekami na: nadciśnienie, serce, cukrzycę czy też zmienia skuteczność leków wpływających na krzepliwość krwi. Zioła są zdrowe, ale nie każdy może korzystać ze wszystkich!

W Polsce najlepiej sprzedają się preparaty magnezu. A przecież wystarczy jeść kasze, rośliny strączkowe, ziarna, orzechy i czasami kilka kostek gorzkiej czekolady by nie mieć niedoborów. Na kolejnych miejscach są wszelakie preparaty "na wzmocnienie" - kości, stawów, włosów, paznokci, odporności, serca. Tymczasem nie ma wiarygodnych danych naukowych, które potwierdzałyby korzystny wpływ rutynowego stosowania suplementów diety na nasze zdrowie.

Czy suplementy diety są w ogóle zbędne?

Otóż suplementy diety nie zastąpią właściwego sposobu odżywiania, ale są sytuacje, w których warto po nie sięgnąć:

  • Witamina D3 - w naszych warunkach nie jesteśmy w stanie jej pozyskać z diety i nasłonecznienia w wystarczającej ilości. Warto poradzić się swojego lekarza rodzinnego jak rozsądnie ja suplementować

  • Kwasy tłuszczowe EPA i DHA z rodziny omega-3 - jeśli nie jadasz dwa razy w tygodniu tłustych ryb lub jesteś na diecie wegańskiej sięgaj po roślinne suplementy diety z kwasami omega-3 na bazie alg morskich.

  • Witamina B12 - jest tylko w żywności pochodzenia zwierzęcego, wegetarianie i weganie powinny korzystać z jej suplementacji

  • Probiotyki - są sytuacje, kiedy warto je stosować - poradź się swojego lekarza rodzinnego


    Pamiętajmy jednak, by wybierając suplement diety zawsze sprawdzić na stronie internetowej GIS, czy dany suplement znajduje się w wykazie zgłoszonych suplementów diety i jaki jest jego status

    Cytat

    Pamiętaj - suplementami diety nie zastąpisz właściwego sposobu odżywiania, opartego na zrównoważonej diecie, a słowa Hipokratesa: „Niech pożywienie będzie twoim lekarstwem", nie straciły na aktualności mimo upływu wieków
    lek. Agata Sławin, specjalista medycyny rodzinnej