1 października czeka nas rewolucja w systemie opieki zdrowotnej. W życie wchodzi ustawa o Sieci Szpitali. Jedną z większych zmian jest nowy system nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Teraz lekarze nie będą dyżurować w przychodniach, ale w większości w szpitalach, które zostały zakwalifikowane do sieci.

Zdjęcie ilustracyjne /Marcin Czarnobilski /RMF FM

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to dyżury odbywające się od poniedziałku do piątku od 18:00 do 08:00 następnego dnia i całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Do tej pory całodobowa opieka zdrowotna była zapewniana w przychodniach i ośrodkach, które miały podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Teraz będą to szpitale z I, II, III i V poziomu zabezpieczeń zakwalifikowanych do tzw. Sieci Szpitali. To szpitale powiatowe, ponadpowiatowe, wojewódzkie i ogólnopolskie.

Cel - odciążenie SOR-ów

Tam, gdzie nie ma szpitali, wojewódzkie NFZ-y rozpisały konkurs dla przychodni, które mają zapewnić nocną i świąteczną opiekę. Cel jest taki, żeby na każde 50 tysięcy mieszkańców przypadał jeden zespół pielęgniarsko-lekarski.

Tak zwane "wieczorynki" będą funkcjonować obok tzw. SOR-ów, czyli Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Chorzy, którzy przyjadą do szpitala, będą przejmowani i kierowani do odpowiedniego miejsca, w zależności od ich stanu zdrowia. Będą trafiali albo na SOR, albo do całonocnej i świątecznej opieki.

Jednym z celów reformy jest odciążenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, które w weekendy i święta przeżywały oblężenie. Wielu chorych nie sprawdzało, gdzie jest pełniony dyżur, ale od razu kierowała się na SOR, co powodowało długie kolejki. Teraz SOR-y mają być zarezerwowane tylko dla ludzi, którzy potrzebują pilnej interwencji ratunkowej. W tych SOR-ach i na izbach przyjęć przeżywają gehennę. Chcemy raz na zawsze z tym skończyć - komentuje minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Lekarze pełniący dyżuru podczas nocnej i świątecznej opieki mogą udzielić porady w ambulatorium, w domu pacjenta (jeżeli jest to uzasadnione) i telefonicznie. Z tego rozwiązania powinni korzystać pacjenci w razie nagłego zachorowania, gdzie nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia (np. grypa, przeziębienie, problemy żołądkowe). Także wtedy, jeżeli czekanie na otwarcie przychodni może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Przy korzystaniu z tej formy opieki zdrowotnej nie potrzebujemy skierowania. Nie musimy też sugerować się naszym miejscem zamieszkania ani lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej, do którego jesteśmy zapisani.

W innych przypadkach (takie jak złamania, skręcenia, oparzenia, poważne urazy) tak jak wcześniej, powinniśmy się kierować na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Reforma wchodzi w życie 1 października. Te placówki, którym wygasa umowa na całonocną i świąteczną opiekę, będą pełnić dyżur do godziny 8:00 rano w niedzielę (1 października). Od tej samej godziny będą dyżurować nowe placówki.

Dyrektorzy szpitali: "Nie wszystko jest jasne"

Wraz ze zmianami, pojawiają się też pierwsze wątpliwości i obawy ze strony dyrektorów szpitali. Szefowie placówek narzekają na niejasne reguły przyjmowania pacjentów, niepełne finansowanie i brak pieniędzy na przygotowanie szpitali do nowych obowiązków. W okresach zwiększonego zachorowania na grypę może dojść do masowego napływu pacjentów: Wykonawca usługi ma zapewnić wystarczającą ilość zespołów. Wystarczającą, to znaczy jaką? Kto zapłaci za tą wiekszą ilość usług? - pyta dr Józef Kurek, dyrektor szpitala w Jaworznie, który dwoma zespołami lekarsko-pielęgniarskimi ma zabezpieczyć 100 tysięcy pacjentów, a na przyjęcie jednego pacjenta fundusz daje ryczałt - 1 złoty 40 groszy.

Dla mojego szpitala jest to 139 tysięcy miesięcznie, na około 100 tysięcy pacjentów. Nasza symulacja mówi o tym, że ta kwota powinna być co najmniej o 100 tysięcy wyższa - mówi dr Kurek.

Tym bardziej, że fundusz nie dał ani złotówki na przygotowanie szpitala, by pacjentów przyjmować poza SOR-em. Nie ma też środków na zatrudnienie dodatkowych lekarzy i pielęgniarek. Najtrudniejszy start będą miały właśnie placówki, które nie prowadził dotąd nocnej pomocy. 

Szefowie szpitali mają też wątpliwości co do sposobu podziału środków. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odpowiada, że pieniędzy wystarczało do tej pory, to i teraz wystarczy: Nikt nie płaci 1,40 zł za wizytę, za poradę. To są po prostu pewne ryczałty. Te pieniądze dotychczas wystarczały i one będą wystarczać - mówi Konstanty Radziwiłł.

Ale dyrektorzy wskazują, że pieniądze co prawda są dzielone równo według populacji, co jednak nie znaczy sprawiedliwie. Nie wiadomo do którego ze szpitali przyjdą pacjenci.

Powiat -  93 tysiące ludzi. Od rynku w lewo idą do jednego szpitala, na prawo do innego. Nie wiem - mówi dyrektor Szpitala w Mikołowie, gdzie ryczałt akurat podzielono na dwie placówki. 

Minister Radziwiłł niezmiennie odpowiada, że trzeba wprowadzać zmiany i otworzyć punkty nocnej pomocy w szpitalach, by odciążyć w ten sposób SOR-y. Ci wszyscy, którzy się przeciw temu opierają, niech posiedzą na tym SOR-ze, niech zobaczą jak to wygląda i natychmiast zmienią zdanie - mówi Konstanty Radziwiłł.

Sprawdź, gdzie po reformie będzie dyżur w Twojej okolicy:

Dolnośląskie

Kujawsko-pomorskie

Lubelskie

Lubuskie

Łódzkie

Małopolskie

Mazowieckie

Opolskie

Podkarpackie

Podlaskie

Pomorskie

Śląskie

Świętokrzyskie

Warmińsko-mazurskie

Wielkopolskie

Zachodniopomorskie