Zapewnienie dostępu do szczepionek przeciwko koronawirusowi. Zakaz sprzedaży napojów energetycznych nieletnim. Poprawa sytuacji finansowej szpitali powiatowych. Te tematy mogą zdominować 2024 rok w polskim systemie ochrony zdrowia. Tak przewiduje dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz.

Na pierwsze dni 2024 roku polski rząd zapowiada negocjacje w sprawie sprowadzenia do Polski kolejnego zapasu nowych szczepionek przeciwko Covid-19: bezpośrednio od producenta, a także być może od innych krajów, które obecnie mają nadmiar preparatu. Prawo do tej bezpłatnej szczepionki mają wszyscy, którzy skończyli dwanaście lat.

W czasie bożonarodzeniowego weekendu do Polski dotarło około 200 tysięcy dawek nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Od 2 stycznia ten nowy zapas preparatu, jak ustalił nasz reporter, ma być dystrybuowany przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Obok zapewnienia zapasu szczepionek przeciwko koronawirusowi dla wszystkich chętnych do szczepienia, kolejne wyzwanie dla Ministerstwa Zdrowia w 2024 roku to wsparcie dla małych szpitali. Sytuacja finansowa tych lecznic - jak wskazują ich dyrektorzy - jest trudna, bo pacjentów po pandemii koronawirusa jest coraz więcej, a placówki czekają na dodatkowe pieniądze za tak zwane nadwykonania, czyli operacje, zabiegi i inne świadczenia wykonane powyżej wartości zawartych umów.

Chodzi o pomoc, jakiej udzielaliśmy pacjentom kardiologicznym, pacjentom chirurgicznym, pacjentkom ginekologicznym, w odpowiedzi na apele rządu, by spłacać dług zdrowotny, pomagać w tej spłacie. Szpitale oczekują zapłaty - wskazywał w rozmowie z RMF FM dyrektor Szpitala Powiatowego w Garwolinie na Mazowszu Krzysztof Żochowski. W piątek, 29 grudnia w Ministerstwie Zdrowia odbyły się rozmowy na ten temat minister zdrowia Izabeli Leszczyny, prezesa NFZ Filipa Nowaka i przedstawicieli Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Ciąg dalszy programu KOS-Bar i nowości w refundacji

Dobra informacja dla pacjentów jest taka, że do końca 2024 roku przedłużony został program Kompleksowej Opieki nad chorującym na otyłość, który zapewnia przygotowanie i przeprowadzenie operacji bariatrycznej, czyli zabiegu zmniejszenia żołądka.

Od 2024  roku w szkołach i automatach nie będzie już można kupić napojów zawierających duże stężenia kofeiny i tauryny. Sprzedawcy będą musieli weryfikować wiek osoby, która będzie chciała kupić taki produkt, czyli najczęściej poprosić o pokazanie dowodu osobistego.

Kolejna zmiana dotyczy krajowej sieci onkologicznej, która do tej pory była realizowana jedynie w ramach pilotażu w wybranych województwach. Według planów, wiosną 2024 roku Sieć Onkologiczna ma objąć cały kraj i wprowadzić standardy opieki nad chorującymi na nowotwory. Tu niezbędne są rozporządzenia do podpisanej w ubiegłym roku ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Na te rozporządzenia ze szczegółami zmian czekają lekarze.

Mamy strategię, mamy sieć, która wymaga wprowadzenia na szeroką skalę. Są środki finansowe na to przeznaczone - podkreśla w rozmowie z RMF FM doktor Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Nowy rok to także dodatkowe zachęty, by więcej leków produkować w Polsce i w ten sposób zmniejszyć ryzyko, że ważnych preparatów będzie brakować w aptekach.

Od tego roku działać ma lista częściowo refundowanych, czyli tańszych dla pacjenta leków, produkowanych w kraju. Pierwszy wykaz takich preparatów - jak ustalił nasz dziennikarz - ma wejść w życie w kwietniu, wraz z kwietniową listą refundacyjna.


Opracowanie: