Pierwszego września, czyli miesiąc wcześniej niż w poprzednich latach, ruszy bezpłatny program profilaktyki zakażeń wirusem RS dla wybranych dzieci. To przyspieszenie wynika z tego, że infekcje z roku na rok zdarzają się coraz wcześniej. Eksperci tłumaczą to pandemią, która zmieniła sytuację epidemiczną.

Wirus RS, czyli syncytialny wirus nabłonka oddechowego, jest przyczyną 70 proc. infekcji dróg oddechowych u dzieci w 1. roku życia. Powszechność występowania tego drobnoustroju powoduje, że u niemal 100 proc. dzieci do 3. roku życia stwierdza się przeciwciała świadczące o kontakcie z tym wirusem. Zakażenie wirusem RS jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji z powodu ciężkich zakażeń układu oddechowego u niemowląt i dzieci do 5. roku życia. Najcięższy przebieg mają zwykle pierwotne zakażenia wirusem, choć przebycie zakażenia nie chroni przed ponowną infekcją, to zwykle jej przebieg jest już łagodniejszy. Najbardziej narażone są dzieci z grup ryzyka, a więc wcześniaki, dzieci z wrodzonymi wadami serca i chorobami współistniejącymi, ale ostatnie lata pokazały, że również dzieci zdrowe, urodzone o czasie mogą ciężko przechodzić infekcje RSV i wymagać leczenia w szpitalu.

Z dodatkowej, refundowanej profilaktyki mogą korzystać dzieci, które ze względu na masę urodzeniową albo chorobę przewlekłą mają słabszą odporność. 

Wirus RS jest groźny nie tylko dla wcześniaków, choć wcześniaki ze względu na niedojrzały układ oddechowy są bardzo narażone na ciężki przebieg infekcji. Wirus RS jest równie niebezpieczny dla dzieci z wrodzonymi wadami serca, dzieci z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, zespołem Downa czy mukowiscydozą. Dlatego wspólnie z ekspertami innych specjalności wydaliśmy w ubiegłym roku rekomendacje dotyczące tego, które grupy dzieci powinny być objęte immunoprofilaktyką. W marcu tego roku Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło program lekowy i część z tych dzieci została do niego włączona. Nowe kryteria kwalifikacji obejmują również dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną w 2. sezonie zakażeń, co też nas bardzo cieszy - podkreśla prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii.

Gotowe przeciwciała są podawane dzieciom w ponad pięćdziesięciu placówkach w Polsce, między innymi w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Jeleniej Górze i w Zabrzu.

TU ZNAJDZIESZ DOKŁADNĄ LISTĘ OŚRODKÓW, GDZIE DZIECIOM PODAWANE SĄ PRZECIWCIAŁA PRZECIW WIRUSOWI RS: ZOBACZ!

Kto może skorzystać z bezpłatnej profilaktyki?

Dzięki wprowadzonym wiosną tego roku zmianom, z bezpłatnej immunoprofilaktyki w ramach programu lekowego będą mogły skorzystać dzieci, które:

· w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 1. roku życia i urodziły się w wieku ciążowym poniżej 28. tygodni,

· w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 2. roku życia i mają dysplazję oskrzelowo-płucną, (zabezpieczenie również w 2. sezonie zakażeń - zmiana od sezonu zakażeń 2023/24)

· w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 2. roku życia - dzieci z hemodynamicznie istotną wadą serca z:

‒ jawną niewydolnością serca, utrzymującą się pomimo leczenia farmakologicznego lub

‒ umiarkowanym lub ciężkim wtórnym nadciśnieniem płucnym lub

‒ siniczymi wadami serca, z przezskórnym utlenowaniem krwi tętniczej utrzymującej się <90%, (nowa grupa dzieci, które zostały objęte immunoprofilaktyką od sezonu zakażeń 2023/24)

· w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 6. miesiąca życia i spełniają kryterium:

‒ wiek ciążowy 29 - 32 tygodni lub

‒ wiek ciążowy ≤ 35 tygodni oraz mała masa urodzeniowa ≤ 1500 gramów (nowa grupa dzieci, które zostały objęte immunoprofilaktyką od sezonu zakażeń 2023/24)

Profilaktyka polega na podaniu od 3 do 5 dawek leku w miesięcznych odstępach w sezonie zwiększonej zachorowalności, a pierwsza dawka będzie podawana od 1 września (zmiana od sezonu zakażeń 2023/24).