Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz Oddział Dzienny, a także zupełnie nowa jednostka - Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Kraków-Południe uruchomił krakowski Szpital Kliniczny im. Józefa Babińskiego. Młodzi pacjenci – do 21. roku życia – mogą liczyć na opiekę medyczną oraz wielokierunkowe wsparcie.

Dzięki współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej możliwe będzie wczesne rozpoznanie pojawiających się u młodych ludzi trudności i kryzysów, pomoc w radzeniu sobie z nimi bez konieczności przerywania nauki oraz bez opuszczania środowiska w którym żyją.

Specjaliści - lekarze psychiatrzy dziecięcy, psychoterapeuci, terapeuci i pielęgniarki współdziałać będą z rodzicami, nauczycielami i wychowawcami, tak aby dziecko czy młody człowiek, mogły wykorzystywać niedostrzegane lub pomijanych dotąd często zasoby rodziny, szkoły czy innych instytucji i organizacji opiekuńczych. Krakowska placówka skoncentruje się m.in. na profilaktyce samobójstw dzieci i młodzieży.

Każdemu z pacjentów Centrum po przeanalizowaniu jego sytuacji i problemów zaproponowany zostanie indywidualny program leczenia i wsparcia. Placówka proponuje szeroką ofertę terapeutyczną, profilaktyczną i edukacyjną adresowaną tak do dzieci i młodych ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi, jak i do ich rodziców oraz nauczycieli i wychowawców.

Innowacyjna forma opieki psychiatrycznej. "Będziemy zaczynać od wychowawców, od nauczycieli (...)"

Program działania nowych jednostek oparty jest na doświadczeniach Bieleńskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie. 

Jest to innowacyjna forma opieki nad pacjentem w wieku rozwojowym, opierająca się na podejściu środowiskowym - mówi psychiatra dr Dorota Wilanowska - Parda ze Szpitala Klinicznego im. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Cytat

Problem trudności emocjonalnych wśród dzieci i młodzieży narasta i wiąże się to z pandemią, przy jednoczesnym braku kard które mogą się opiekować dziećmi i młodzieżą. Takie centrum może sprawić, że forma oddziaływań środowiskowych może zapobiegać temu, żeby dzieci trafiały do szpitali, ale także, by zmniejszyły się kolejki do specjalistów. Będziemy zaczynać od wychowawców, od nauczycieli, od psychoterapeutów. Praca będzie opierać się na kompleksowości działań

Powstaną grupy terapeutyczne, będą szkolenia, warsztaty i wykłady. Będzie także terapia rodzin, oraz oddział dzienny. Przygotowano tam 8 miejsc dla pacjentów. Temat korzystania z opieki psychiatrycznej i psychologicznej przestaje powoli być tematem tabu - dodaje psychiatria.

Jak bardzo potrzebne są takie ośrodki świadczą dane. Tylko w 2020 roku w Polsce życie odebrało sobie pond 5000 osób, z czego około ¼ to osoby starsze. Na świecie liczbę ofiar samobójstw szacuje się na około 800.000 rocznie, co 3 sekundy ktoś podejmuje próbę odebrania sobie życia

Działanie Krakowskiego Centrum - jednego z siedmiu innowacyjnych jednostek w Polsce - finansowane będzie ze środków europejskich w ramach programu POWER aż do połowy 2023 roku. Na jego działanie w ramach projektu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczyło ponad 13 mln zł. Koszt remontu i adaptacji budynku Centrum wyniósł ponad 6 mln zł, ze środków samorządu Województwa Małopolskiego oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Opracowanie: