Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wszystkie osoby podróżujące do regionów, w których potwierdzono występowanie poliowirusów powinny być w pełni zaszczepione przeciwko poliomyelitis - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

GIS ostrzega w komunikacie przed poliowirusami. Poinformowano w nim, że osoby podróżujące do regionów, w których potwierdzono ich występowanie, powinny być w pełni zaszczepione przeciwko poliomyelitis

Zaznaczono, że w krajach tych należy zachować podstawowe zasady higieny obowiązujące w życiu codziennym i podczas wyjazdów zagranicznych (np. częste mycie rąk, dezynfekcja rąk środkami na bazie alkoholu min. 60 proc., picie wody butelkowanej, picie wody przegotowanej oraz unikanie picia wody o nieznanym pochodzeniu). 

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat możliwych sposobów profilaktyki, w tym także informacji o innych chorobach zakaźnych występujących w danym obszarze/kraju, należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróży, najlepiej nie później niż 6-8 tyg. przed planowanym wyjazdem. Pozwoli to na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki, np. szczepionki przeciwko poliomyelitis. 

Aktualne informacje dot. regionów występowania polio dostępne są na stronie internetowej Światowej Inicjatywy na rzecz Eradykacji Polio (Global Polio Eradication Initiative -GPEI).

Poliomyelitis groźne dla dzieci i dorosłych

To wysoce zakaźna choroba wywoływana przez enterowirus, który jest zaraźliwy szczególnie dla dzieci poniżej 5. roku życia, ale zachorować może każda niezaszczepiona osoba, bez względu na wiek. 

Zakażenie następuje głównie drogą pokarmową i kropelkową (np. podczas kaszlu, kichania i mówienia) przez bliską styczność z zakażonym człowiekiem, a także przez przedmioty skażone wirusem znajdującym się w wydzielinach z gardła lub kałem, a także żywność lub wodę zanieczyszczoną ściekami. 

Zakażenia poliowirusami wywołują różnorodne objawy kliniczne - od zakażeń bezobjawowych, przez gorączkę, bóle głowy i objawy żołądkowo-jelitowe, postacie oponowe (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), aż do ciężkich zachorowań porażennych. Porażenia pojawiające się w przebiegu choroby obejmują poszczególne grupy mięśni kończyn lub tułowia. 

Leczenie polio jest wyłącznie objawowe - nie są dostępne leki działające swoiście na tę chorobę, dlatego tak ważną rolę w zapobieganiu poliomyelitis odgrywają szczepienia ochronne.