Coraz więcej dzieci w Polsce choruje na cukrzycę typu pierwszego. Dziś 14 listopada. To Światowy Dzień Cukrzycy. W Polsce z tą chorobą zmagają się prawie trzy miliony osób – wynika z zaprezentowanych dziś danych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Eksperci przyznają, że trudno jest wskazać jednoznaczną przyczynę cukrzycy typu pierwszego. Działa tu często zasada: na kogo padnie, na tego bęc - podkreśla w rozmowie z RMF FM diabetolog profesor Leszek Czupryniak.

Wśród hipotez, jakie mają specjaliści jest między innymi coraz większa liczba dzieci z nadwagą. Wpływ na wzrost zachorowań może mieć też na przykład niekarmienie przez matki własnym mlekiem małych dzieci, nie ma wtedy efektu ochronnego, różnego rodzaju infekcje także sprzyjają wzrostowi zachorowań. Jednak tak naprawdę, co wywołuje cukrzycę typu pierwszego nie wiemy - dodaje.

Pacjenci zmagający się z cukrzycą typu pierwszego korzystają z tak zwanej terapii pompowej. Teraz jest ona refundowana tylko dla osób, które nie skończyły 26. lat. W sprawie rozszerzenia refundacji apel do Ministerstwa Zdrowia wysłał krajowy konsultant do spraw diabetologii.

Chorych na cukrzycę przybywa

Z zaprezentowanego dzisiaj raportu NFZ wynika, że liczba chorych na cukrzycę wzrasta. Wynika to ze zmian demograficznych, ale również ze wzrostu odsetka osób otyłych i spadku aktywności fizycznej - głównych czynników ryzyka cukrzycy typu drugiego.

W Polsce w 2018 roku było 2,86 miliona dorosłych osób chorych na cukrzycę. Osoby chore na cukrzycę stanowiły w 2018 r. 9,1 proc. dorosłej ludności. Wśród dorosłych dominowały osoby, które skończyły 55 lat (84 proc.). "W latach 2013-2018 zachorowalność na cukrzycę wśród osób dorosłych wzrosła o 14 proc. i jedynie w połowie za ten wzrost odpowiada