Propozycję pakietu bezpłatnych leków dla dzieci i osób, które skończyły 65 lat ma przedstawić dzisiaj Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Wybrane preparaty dostępne dla tych grup za darmo Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało w połowie maja.

Z wybranych leków za darmo dzieci, młodzież oraz osoby w wieku 65+ mają korzystać od 1 września - te informacje nasz dziennikarz potwierdził w Ministerstwie Zdrowia. Z ustaleń naszego reportera wynika, że na początek prawdopodobnie będą to głównie preparaty, które teraz są choć w części refundowane, czyli pacjent płaci za nie na przykład połowę albo jedną trzecią ceny.

Co na to lekarze?

Pediatra doktor Paweł Grzesiowski przekonywał w rozmowie z RMF FM, że bezpłatne powinny być przede wszystkim szczepionki.

Rekomenduję, by w pierwszej kolejności wpisać na przygotowywaną listę nie antybiotyki, nie preparaty mlekozastępcze, tylko właśnie szczepionki. Mamy cały czas pewną grupę szczepień, które nie są objęte kalendarzem szczepień bezpłatnych. Dla rodzica przeprowadzenie całego cyklu szczepień przeciwko meningokokom czy ospie wietrznej oznacza niestety wysokie koszty - podkreśla doktor Grzesiowski.

Z kolei profesor Mieczysław Walczak proponuje, by uwzględnić choroby, z którymi zmaga się coraz więcej osób.

Około 20 tysięcy dzieci choruje na cukrzycę, obserwuję jako endokrynolog dziecięcy dużą grupę dzieci z chorobami tarczycy. Według mnie, warto rozważyć wpisanie na listę bezpłatnych leków preparatów zalecanych dzieciom najczęściej w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi o leki przeciwinfekcyjne, przeciwwymiotne, leki stosowane, gdy występują problemy gastroenterologiczne - wymieniał ekspert.

Doktor Michał Sutkowski zwraca uwagę, że priorytetem powinny być nowoczesne leki na najczęstsze choroby. Chodzi na przykład o nowoczesne leki przeciwkrzepliwe na chorobę zakrzepowo-zatorową. Nie ma obecnie refundacji dla pacjentów z migotaniem przedsionków, a to ogromna grupa - podkreślał w rozmowie z RMF FM prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Lista leków rekomendowanych przez AOTMiT, którą poznamy dzisiaj, będzie wyjściową propozycją. Ostateczny wykaz preparatów dostępnych od września za darmo ma być zatwierdzony najpóźniej 20 sierpnia.

Poszerzenie grup uprawnionych do otrzymania wybranych leków za darmo to jedna z obietnic wyborczych PiS-u.  

Opracowanie: