Prezydent Andrzej Duda powołał Tomasza Siemoniaka na funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji. Hanna Wróblewska objęła funkcję ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Szefem resortu aktywów państwowych został Jakub Jaworowski, natomiast tekę ministra rozwoju i technologii objął Krzysztof Paszyk.

Prezydent powołał w poniedziałek czworo nowych ministrów: spraw wewnętrznych i administracji - Tomasza Siemoniaka, aktywów państwowych - Jakuba Jaworowskiego, kultury i dziedzictwa narodowego - Hannę Wróblewską oraz rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka.

Prezydent powiedział, że uroczystość zmian w rządzie odbywa się w "trudniejszym okresie" historii Polski związanym m.in. z rosyjskim imperializmem i agresją na Ukrainę, pandemią Covid-19 czy sytuacją migracyjną na granicy z Białorusią.

Podkreślił, że resorty, w których zmienia się kierownictwo, to niektóre spośród kluczowych dla polskiego bezpieczeństwa narodowego, w tym MSWiA, odpowiedzialne m.in. za nadzór nad pracującymi na granicy służbami.

Dokonujemy w trudnych czasach zmiany na bardzo ważnych stanowiskach, to resorty kluczowe dla polskiego bezpieczeństwa - powiedział prezydent Andrzej Duda po powołaniu nowych ministrów. 

Spotkanie w cztery oczy

Przed zaprzysiężeniem nowych ministrów odbyło się spotkanie w cztery oczy premiera Donalda Tuska z prezydentem Andrzejem Dudą. 

 Ta dzisiejsza uroczystość została poprzedzona moją rozmową z panem premierem, także w tych kwestiach najważniejszych. Tę rozmowę mieliśmy z panem premierem zaległą; cieszę się, że mogliśmy ją przeprowadzić, cieszę się, że pan premier wraca do zdrowia - powiedział Duda.

Czterej ministrowie kandydują do PE

Z rządem Donalda Tuska pożegnali się Borys Budka, Marcin Kierwiński, Bartłomiej Sienkiewicz i Krzysztof Hetman. Wszyscy czterej ministrowie ubiegają się o mandat w Parlamencie Europejskim. Wybory zaplanowano na 9 czerwca. 

Szef MAP Borys Budka jest "jedynką" listy KO w okręgu śląskim, szef MSWiA Marcin Kierwiński otwiera listę KO w okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich.

Bartłomiej Sienkiewicz startuje z pierwszego miejsca w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie. Zaraz po zatwierdzeniu przez Radę Krajową PO list kandydatów do PE Sienkiewicz poinformował, że złożył na ręce szefa rządu rezygnację z funkcji ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W wyborach do europarlamentu startuje też minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman (PSL), który ma znaleźć się na liście Trzeciej Drogi w okręgu obejmującym Wielkopolskę.

Nowi ministrowie w rządzie

Tomasz Siemoniak pokieruje MSWiA, gdzie za rządów koalicji PO-PSL był już wiceministrem w latach 2007-2011. Nowy szef resortu od pięciu miesięcy jest koordynatorem służb specjalnych. W latach 2011-2015 był ministrem obrony, w tym przez 14 miesięcy wicepremierem.

Mam bezgraniczne zaufanie do ministra Tomasza Siemoniaka i dlatego nie waham się powierzyć mu obu funkcji. Będzie pełnił rolę ministra spraw wewnętrznych i administracji i jednocześnie koordynatora ds. służb specjalnych – mówił w piątek o Siemoniaku premier Donald Tusk, ogłaszając nowych ministrów.

W pierwszych dniach urzędowania Siemoniak spotkał się z dyrektorem CIA Williamem Burnsem. Rozmawiał z nim m.in. o wojnie w Ukrainie i współpracy w tym kontekście Polski z USA.

Historyczka sztuki, kuratorka, była dyrektorka Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki Hanna Wróblewska została powołana na stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jakub Jaworowski został nowym szefem resortu aktywów państwowych.  Bardzo nam zależy, żeby spółki Skarbu Państwa prowadziły z rządem przemyślaną strategię na rzecz polskiej gospodarki - powiedział w piątek premier Donald Tusk, ogłaszając nominację.

Szef rządu przypomniał, że Jaworowski był sekretarzem stanu w rządzie premier Ewy Kopacz. Ekonomista, finansista, historyk, więc mimo młodego wieku człowiek renesansu, będzie odpowiadał za aktywa państwowe - mówił premier.

Krzysztof Paszyk zastąpił Krzysztofa Hetmana na stanowisku ministra rozwoju i technologii.

Premier Donald Tusk przedstawiając w piątek nowego ministra, wyraził nadzieję, że "będzie świetnie kontynuował" pracę jaką w resorcie rozwoju i technologii rozpoczął Krzysztof Hetman.

Szef rządu pokreślił, że Krzysztof Paszyk jest doświadczonym parlamentarzystą. Będziemy też razem pilnowali tej synergii pomiędzy partiami koalicyjnymi. Przy jego doświadczeniu politycznym, to będzie także bezcenny wkład w pracę rządu. Rządy koalicyjne mają to do siebie, że często więcej czasu poświęcają na jakieś utarczki, niż na pracę. Krzysztof Paszyk jest jedną z tych osób, która gwarantuje, że będziemy dalej pracowali raczej właśnie w sposób jednolity i taki synergetyczny - ocenił Tusk.