Maciej Wąsik, Mariusz Kamiński i Daniel Obajtek - m.in. ci politycy znaleźli się na na czołowych pozycjach na listach Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Po tygodniach spekulacji partia Jarosława Kaczyńskiego opublikowała je w mediach społecznościowych.

Maciej Wąsik na pierwszym miejscu

Zgodnie z zapowiedziami do europarlamentu startuje Maciej Wąsik - były wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji, skazany w związku z aferą gruntową, a potem ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Otrzymał on pierwsze miejsce na liście obejmującej Podlasie oraz woj. warmińsko-mazurskie. 

Za Wąsikiem na liście jest Karol Karski, który ma już na swoim koncie dwie kadencje w europarlamencie. Kolejne miejsca zajmują m.in. Adam Andruszkiewicz, Iwona Arent i Olga Semeniuk-Patkowska. 

Mariusz Kamiński też chce być europosłem

Oprócz wspomnianego Macieja Wąsika, o mandat europosła ubiega się skazany i ułaskawiony razem z nim były minister spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Kamiński. Otwiera on lubelską listę PiS-u. Drugie miejsce zajmuje Jacek Saryusz-Wolski - jeden z głównych negocjatorów przystąpienia Polski do UE. Trzeci jest poseł Dariusz Stefaniuk.  

Listę zamyka poseł Suwerennej Polski Jan Kanthak. 

Daniel Obajtek otwiera listę na Podkarpaciu

Europosłem chce też zostać były prezes Orlenu Daniel Obajtek. To on otwiera podkarpacką listę PiS-u. 

"Wybory te są ostatnią szansą na obronę należnego Polsce znaczenia w Europie. Na to, by powiedzieć dość zmianom, które są niekorzystne dla naszego kraju. Chcę wykorzystać moje wieloletnie doświadczenie i zająć się sprawami bezpieczeństwa energetycznego oraz sprawiedliwej transformacji. Chcę także, by w Parlamencie Europejskim Podkarpacie miało silnego ambasadora, który dotrzymuje złożonych obietnic" - napisał w mediach społecznościowych Obajtek. "Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości 9 czerwca to krok w stronę zatrzymania gwałtownie zachodzących, złych i niebezpiecznych procesów" - dodał.

Za Obajtkiem na liście są m.in. europoseł Bogdan Rzońca, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i były wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. 10. miejsce dostał były marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 

Witold Waszczykowski otwiera łódzką listę

Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski otwiera listę PiS-u obejmująca okręg łódzki. Za nim są m.in. Joanna Lichocka, a także Robert Telus - były minister rolnictwa - i Waldemar Buda, który za rządów PiS-u był m.in. szefem resortu rozwoju i technologii. 

Szydło, Mularczyk i Tarczyński na czele małopolsko-świętokrzyskiej listy

Była premier Beata Szydło jest pierwsza na liście PiS-u, która obejmuje woj. małopolskie i świętokrzyskie. Drugi jest były wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, a trzeci ubiegający się o reelekcję europoseł Dominik Tarczyński. 

Fotyga, Sellin i Horała kandydują na Pomorzu

Na obejmującej okręg pomorski liście partii Jarosława Kaczyńskiego numerem jeden jest Anna Fotyga - doświadczona europosłanka, która wcześniej była m.in. wiceszefową resortu spraw zagranicznych. Drugi jest były wiceminister kultury Jarosław Sellin, a trzeci - Kazimierz Smoliński. 

Na dalszych miejscach tej listy mamy m.in. byłego rzecznika rządu Mateusza Morawieckiego - Piotra Müllera, a także Marcina Horałę, który był pełnomocnikiem rządu PiS-u ds. CPK. 

Zalewska, Kempa i Dworczyk na pierwszych miejscach na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie

W okręgu obejmującym woj. dolnośląskie i opolskie listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera była minister edukacji Anna Zalewska. Za nią są Beata Kempa, Michał Dworczyk - szef kancelarii premiera za czasów Mateusza Morawieckiego - i były minister sportu Kamil Bortniczuk. 

Wojciech Kolarski otwiera wielkopolską listę

O mandat z okręgu obejmującego Wielkopolskę walczy z pierwszego miejsca Wojciech Kolarski - minister w kancelarii prezydenta. Drugie miejsce zajmuje Ryszard Czarnecki, a trzecie - była minister rodziny Marlena Maląg. 

Jacek Kurski "dwójką" na Mazowszu

Były prezes TVP Jacek Kurski - w przeszłości poseł Prawa i Sprawiedliwości i europoseł Solidarnej Polski (dziś ugrupowanie Zbigniewa Ziobry nosi nazwę Suwerenna Polska) - znalazł się na drugim miejscu listy obejmującej województwo mazowieckie. Otwiera ją Adam Bielan. 

Na dalszych miejscach są m.in. były wiceminister klimatu Jacek Ozdoba z Suwerennej Polski i były rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.